Příběh „danajského daru", kterým byla pro město Opavu Dukelská kasárna, pokračuje. Už delší dobu je zřejmé, že se nepovedlo a nepovede celý rozlehlý areál využít, pronajmout či prodat jako jednotný celek.

Jako opatření proti postupujícímu chátrání kasáren se tak již dříve rozhodla opavská radnice alespoň nabízet různým organizacím objekt po objektu, aby snížila své náklady na údržbu a současně minimálně zpomalila definitivní zkázu „dukelek". Dnes je tak kdysi vojenské středisko jedním velkým pelmelem všech možných společností a institucí.

Prodané jsou kupříkladu dva objekty firmě Novus Bike, tedy společnosti montující a prodávající jízdní kola, které před časem vyhořela výrobní hala v Oticích.

Garáže a sklad

„Dále využívají horní část areálu dobrovolní hasiči a tělovýchovná jednota LOS. Jednu halu má pronajatou Slezská univerzita a jednu budovu a garáže využívá Slezské divadlo v Opavě jako skladové prostory," uvádí mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Tím to ale zdaleka nekončí. Další z nemovitostí slouží kupříkladu pro změnu Opavské kulturní organizaci, část garáží používá magistrát jako skladiště a jeden blok garáží v sousedství Vančurovy ulice má vypůjčen policie.

„Během loňské zimy měla v areálu uskladněno uhlí i firma Opatherm," doplňuje Lada Dobrovolná.

Jak jste se mohli v našich novinách dočíst již dříve, existovala zde navíc možnost, že se v Dukelských objeví dokonce zástupci showbyznysu. A podle všeho tato varianta ještě není zcela vyloučena. Filmaři z Barandova si místo prohlédli a město nyní čeká na jejich reakci, jestli areál využijí a za jakých podmínek.

Zájemci jsou

Krom toho se objevují údajně i další zájemci. Není to ale tak jednoduché.

„Evidujeme několik žádostí o pronájem, případně o koupi. Bohužel stále řešíme problémy s napojením jednotlivých objektů na sítě a znovuzapojením sítí. Po předání objektů městu došlo k jejich odpojení a trafostanice a přípojky plynu pro celý areál jsou v objektech, které si Armáda ČR nechala v majetku.

V současné době je třeba provést revizi jednotlivých sítí, vypracovat studii možného vedení sítí a zajistit zprovoznění sítí budov ve východní části," pokračuje Lada Dobrovolná.

Starost o celý komplex přitom nevychází městskou pokladnu nijak levně. Hned 900 tisíc korun tvořila v minulém roce povinná platba Severomoravským vodárnám a kanalizacím v případě tzv. srážkové vody v podstatě vodné a stočné. Na dalších 50 tisíc poté přišla údržba prázdných budov.

Dobrou zprávou pro opavský rozpočet je alespoň to, že úklid je v kasárnách prováděn zdarma, a to díky občanské společnosti Dživipen.

Historie

Shrňme si jen na závěr stručnou historii daného místa. Původně dělostřelecká kasárna byla vybudována před více než stoletím, konkrétně roku 1889, jako Rudolfova. Posléze se přejmenovala na Masarykova a až po druhé světové válce na Dukelská.

Na jejich výstavbě se architektonicky podílel městský stavební inženýr, malíř, zakladatel a ředitel opavského Městského muzea Hartel Moritz Norbert Konstantin.

V nedávných letech přišlo zrušení povinné vojenské služby, a rozlehlý areál tak byl kapacitně nevyužitelný. Armáda se tak rozhodla „vyklidit" pole a kasárna zdarma přenechala městu Opava. A město se teď snaží vymyslet, jak s tímto darem co nejlépe naložit.