Křižovatka ulic Mendelovy a Hranické ve tvaru písmene T je nejen nepřehledná, ale i nebezpečná. Nezřídka tam vznikají situace, kdy řidiči raději nerespektují dopravní značení a zákon o provozu na komunikacích a řídí se zdravým rozumem.

Řidič, jenž přijíždí Mendelovou ulicí na hlavní, kterou je Hranická, musí zastavit na „stopce". K tomu, aby viděl, co se děje na hlavní silnici, mu slouží dvojice zrcadel naproti. Ta jsou ale poměrně malá, a pokud jede například vozidlo šedé barvy bez rozsvícených světel, tak jej téměř není vidět.

Většina řidičů proto vjíždí až na úroveň hlavní silnice, což je často nebezpečné, a navíc to komplikuje dopravu v místě. Problém totiž způsobuje také šířka Mendelovy ulice. Pokud na výjezdu z ní stojí auto, je obtížné do ní z hlavní ulice vjet.

Dům číslo 407 (vpravo) v Odrách komplikuje výjezd z Mendelovy ulice na Hranickou ulici. Před několika dny začala jeho demolice.

„Běžně auta z Mendelovky pouštím, akorát cizí řidiči občas blikají, protože nechápou, proč dávám přednost těm, co jedou z vedlejší. Podle mě to je ale rozumnější, než třeba odřít auto," popsal situaci jeden z Oderských, jenž se představil jako pan Jan.

Smrt nájemníka

Situaci by měla zlepšit demolice domu číslo popisné 407, který stojí na pravé straně na konci Mendelovy ulice. Jeho nájemníka našel před dvanácti lety mrtvého za podivných okolností jeden ze sousedů.

„Zcela nahé tělo leželo na podlaze přístavby rodinného domu. Muž měl na hlavě igelitovou tašku světle červené barvy. Naproti tělu bylo zrcadlo a na něm pornografický časopis se sadomasochistickými obrázky. Vedle těla ležela lahvička lihového čističe a použitý respirátor," sdělila tehdejší policejní mluvčí Miroslava Šálková. Od té doby byl dům obýván pouze krátký čas a v posledních letech je neobydlený.

Město Odry dům před nedávnem za necelý milion korun koupilo a získalo na jeho demolici, která začala před několika dny, dotaci v rámci projektu Brownfields v Odrách. Volný prostor chce využít k rozšíření křižovatky Mendlovy ulice s velmi frekventovanou Hranickou ulicí. „Mohou tam případně vzniknout nějaká parkovací místa a v budoucnu by tam možná mohla být i nějaká zástavba," uvedl loni na zářijovém zasedání oderských zastupitelů tehdejší oderský starosta Pavel Matůšů. Demolice domu by měla být hotova do konce dubna.

Dotací využívají i jiná města

V projektu Brownfields v Odrách získalo město dotaci také na likvidaci dvou kotelen, čímž by se měl zlepšit vzhled sídlišť ve městě.

Dotací na likvidaci starých objektů využívají i jiná města na Novojičínsku. Například ve Studénce zlikvidovali v roce 2012 díky dotaci léta nepoužívaný chátrající kulturní dům v Butovicích a dotace na řešení brownfields chtějí využít také ve Frenštátě pod Radhoštěm na revitalizaci areálu tamního zimního stadionu nebo ve Fulneku, kde chtějí odstranit část starého pivovaru v místní části Lukavec.