Prodejci na prvním letošním trhu nabízeli zejména sazenice, letničky, ale také bylinky, keře a stromky. Nechyběly ani žádané sýrové, masné či rybí výrobky, vejce, med, koření nebo rukodělné výrobky ze dřeva.

Bylinky a bramborový chleba

Na náměstí zamířila například pětašedesátiletá důchodkyně Ludmila. Zajímaly ji hlavně bylinky. „Koupila jsem si koriandr, libeček a majoránku. A také bramborový chleba," prozradila Deníku. Beskydské farmářské trhy podle svých slov navštěvuje pravidelně. „Vždycky se jdu podívat, co tu mají – a většinou něco koupím. Takže jistě, jsem spokojená," konstatovala frýdecko-místecká důchodkyně.

Bronislav Žižka přijel na kole. „Počasí se vydařilo, je fakt luxusní," smál se šedesátník. „Jsem místní, takže na trhy chodím pravidelně," dodal muž, jenž si z náměstí odvážel řapíkatý celer, oregano a majoránku.

Koření i nádobí

Čtyřicetiletá Lenka Juřicová si přišla pro sypané koření, nakonec však koupila květinu. „Koupila jsem jednu jiřinku – v neděli je Den matek," naznačila s tím, že jde o dárek.

„Je samozřejmě dobře, že tady ty trhy jsou. Vím, že v minulosti jsem si tu koupila třeba nože, pěkné jsou i dřevěné vařečky," řekla žena z Frýdku-Místku. Do města ve čtvrtek přijela také 28letá Monika ze Skalice. „Vybírám něco do zahrady, do naší skalky. Chtěla bych nějaké plazivé jalovce," uvedla.

Souhlasila s tvrzením, že Beskydské farmářské trhy jsou populární. „Je tady plno lidí," pravila na místeckém náměstí.

Po květinách řemesla, po prázdninách plody

V nejbližších termínech se trhy uskuteční 21. května, 4. a 18. června.

„Farmářské trhy jsou v květnu z důvodu nedostatku výpěstků zeleniny a ovoce zaměřeny zejména na prodej květin. V červnu dostanou prostor také řemesla a řemeslné výrobky. V červenci, srpnu a září už budou na trzích v co možná nejvyšší míře zastoupeni prodejci ovoce a zeleniny. V říjnu trhy tematicky zaměříme na dušičky. V listopadu již tradičně obohatí farmářský trh zabijačka a v prosinci budou trhy zaměřeny na advent," připomněla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.