Ve čtvrtek, pátek i sobotu se nad Hlučínským jezerem blýskaly ohňostroje. Dovršeny tak byly oslavy k 760. výročí založení města a své dovednosti porovnaly tři firmy, které se výrobou zábavní pyrotechniky zabývají.

Nejprve se představili němečtí Pyroprodukt - video a velkou fotogalerii najdete zde: Nebe nad Hlučínem rozzářil ohňostroj. Připraveny jsou další dva

Další den následovali polští SUREX a v sobotu přišla na řadu domácí společnost TARRA pyrotechnik, kterou v Hlučíně před třiadvaceti lety zakládal František Křižák, jenž je považován za velkého místního patriota.

„Festival ohňostrojů se dle ohlasů na místě samém, na sociálních sítích a i po jeho skončení vydařil a v mnohém předčil naše očekávání, což je pro nás velkým příslibem a motivací do budoucna. Poděkování patří všem partnerům, ale také fanouškům a divákům. Ti dokázali vytvořit fantastickou festivalovou atmosféru, která umocnila jedinečnou lokalitu Hlučínského jezera. Divácká účast byla skvělá. Náš odhad návštěvnosti festivalu je šedesát tisíc diváků," popisoval František Křižák.

Zvítězila domácí TARRA pyrotechnik

TARRA pyrotechnik na sobotní večer přichystala show, která trvala celkem deset minut a třiatřicet vteřin. Na vizualizaci a editaci projektu se pracovalo zhruba šest týdnů. „Obrovské ovace po ukončení posledního soutěžního ohňostroje potvrdily, že se maximálně vydařil. Vlastní show na Hlučínském jezeře realizovalo dvanáct osob a samotné zahájení ohňostroje iniciuje pouze jedna osoba.

Samotná iniciace jednotlivých efektů probíhá bezdrátovým přenosem podle scénáře dané ohňostrojné show," pokračoval dále František Křižák s tím, že jeho tým pracovníků použil speciální vodní efekty, jež ještě více rozzářily hladinu jezera. Všechny tři společnosti si rozdělily také ceny odborné poroty. První místo za vítězný ohňostroj festivalu obdržela TARRA pyrotechnik.

Ocenění Design Award připadlo polským SUREX a cena Vejvanovsky Award putovala k německým Pyroprodukt. Část věnována Pavlu Josefu Vejvanovskému byla pro všechny společnosti povinná. Skladatele původem z Hlučína navrhl syn Františka Křižáka – Michal.

„Každý designer pyromuzikálních ohňostrojů si musí s tímto zadáním poradit a je to výzva, jak se povede barvy, zvuk a světlo do daného tématu aplikovat. Ve světě má každý pyromuzikální ohňostroj standardně povinnou část," doplnil Michal Křižák.

Další ohňostroj je v plánu v lednu

I když Festival ohňostrojů v Hlučíně je pro letošek už minulostí, příznivci zábavní pyrotechniky se dočkají na začátku příštího roku další várky. „Už nyní se diváci mohou těšit na Novoroční ohňostroj města Hlučín 2017, který proběhne opět na Hlučínském jezeře," mínil dále František Křižák.

V krátkosti zmínil také o nákladech nedávno skončeného festivalu: „Celkové náklady naší společnosti na jeho uskutečnění mnohonásobně překročily poskytnuté prostředky. Cílem projektu je vytvořit a pokračovat v tradici pořádání této akce."

Oslavy 760. výročí založení Hlučína včetně festivalu ohňostrojů a koncertů vyšly město na 800 tisíc korun. Zhruba polovina z této částky byl příspěvek věnovaný na samotný ohňostrojový festival.