Třídenní festival ohňostrojů i s mezinárodní účastí je vrcholem celoročních oslav 760. výročí města Hlučína. Jeho součástí bude prezentace tří společností, které se odpalování ohňostrojů profesionálně zabývají.

Jako první se divákům představí německá firma Pyroprodukt, která svou show nazvala We Will Rock You a jak už název napovídá, přehlídku světelných efektů doplní skladby skupiny Queen.

„Na hlučínský festival ohňostrojů přivezeme zcela novou originální show," slíbil německý ohňostrůjce Matthias Lünig.

V pátek bude program řídit polská firma Surex. Na rozdíl od prvního dne, kdy se světelná show ponese v duchu rokenrolu, budou Poláci sázet na poklidnější tempo, protože svůj večer pojmenovali Sonáta barev.

Reprezentanti Polska se mohou pochlubit celou řadou velkých úspěchů, mezi které se řadí také cena diváků na prestižním mezinárodním ohňostrojovém festivalu v Cannes. Několikadenní světelný maraton ukončí v sobotu Tarra pyrotechnik, tedy česká firma, která svůj večerní program už s předstihem pojmenovala jako Magickou noc.

„Naše show bude trvat deset minut a třicet tři vteřin. Na vizualizaci a editaci projektu jsme pracovali zhruba šest týdnů," řekl na úvod Michal Křižák z Tarra pyrotechnik.

Ohňostroje této společnosti navíc lidé z Hlučína znají velmi dobře, protože je mohli vidět už na začátku roku, kdy si na Štěrkovnu našlo cestu více než šest tisíc lidí.

„Tímto soutěžním mezinárodním festivalem bychom chtěli vytvořit podmínky i pro další ročníky. Chtěl bych, aby se Hlučín jako město dostal do podvědomí občanů ve spojení s ohňostroji a krásnou hlučínskou lokalitou," dodal Michal Křižák, jehož otec společnost v roce 1993 zakládal právě v Hlučíně.

POVINNÁ ČÁST

Součástí každého soutěžního ohňostroje bude také povinná část věnovaná skladateli Pavlu Josefu Vejvanovskému. Svůj design na konkrétní skladbu předvedou pochopitelně také zástupci České republiky v soutěži.

„Skladatele Vejvanovského jsem jako významného hlučínského rodáka navrhl já osobně. Ve světě totiž pyromuzikální ohňostroje mají standartně povinnou část. Každý designer pyromuzikálních ohňostrojů si musí s tímto zadáním poradit a je to výzva, jak se povede barvy, zvuk a světlo do daného tématu aplikovat," uvedl Křižík.

Srovnávat hlučínský festival s těmi, které se pořádají v jiných městech se účastníkům příliš nechtělo, především proto, že každé místo je podle jejich názoru unikátní a vyžaduje jiný přístup.

„Ať už se jedná o Itálii, Slovensko nebo Německo, musí show hodnotit jednotliví diváci. Pro jiná místa se používají odlišné efekty. Ale je pravdou, že v zahraničí jsou značně vyšší rozpočty na tyto projekty. Co se týká soutěže v Hlučíně, mohu říct, že naše náklady značně převyšují dotaci, ale jde nám o prestiž," uzavřel Michal Křižák.

O tom, která světelná show na Štěrkovně zvítězí, rozhodnou návštěvníci festivalu svým hlasováním.