Má dvanáct let a je žákem Základní školy Okružní v Bruntále. Není však jako jiné děti. Filípek trpí již od narození nevyléčitelnou chorobou. V případě Filípka jde o vrozenou vývojovou vadu s názvem syndrom kaudální regrese. Kvůli tomuto ojedinělému onemocnění se chlapci vyvinula páteř pouze po bederní obratle. Chybí mu patnáct centimetrů páteře, a to je pro mladého muže velice omezující.

Jak se bude zákeřná choroba do budoucna u usměvavého kluka vyvíjet, to neví ani zkušení lékaři. Těžko předvídat její vývoj. Co se týká Filípka coby dospívajícího hocha, není oproti svým vrstevníkům v jiném ohledu ničím výjimečný. Je to stejný raubíř jako jsou oni, miluje legraci a z jeho tváře se zračí úsměv vždycky, když je obklopen kamarády, se kterými může hrát hry a nebo se s nimi jen tak pošťuchovat.

Přispěli na vozíček

Ve dvanácti letech stál Filípek před novým problémem. Potřeboval nový invalidní vozík, ale maminka samoživitelka si jej nemohla dovolit. „Do starého vozíčku už jsem se nevlezl, nohy mi z něj trčely. Měl jsem problém sedět v lavici, měl jsem problémy psát, špatně se mi sedělo. Teď je to sto a jedna," pochvaloval si Filípek nový vozík, na jehož pořízení přispěli kampaní Vršky pro Filipa nejen jeho spolužáci.

Vršky z PET lahví sbírali všichni ve škole v Okružní ulici, ale i předškoláci z Komenského a Okružní ulice tak dlouho, až jich bylo 362 kilogramů. „Ze starého vozíku Filip vyrostl. Když jsme se dozvěděli, kolik stojí takový vozík, a že to je strašně moc, řekli jsme si, že zkusíme pomoci. A když už sbíráme vršky, proč bychom je měli posílat někam jinam, když můžeme pomoct našemu Filipovi," uvedl Leoš Sekanina, ředitel Základní školy Okružní.

Finanční výtěžek z vršků odevzdaných do sběrny předali zástupci školy ve středu 24. června Filipově mamince. Nasbírali jich skutečně hodně, dohromady zhruba sto osmdesát jedna kilogramů. Autem do sběrny putovalo jednatřicet pytlů vršků.

Pojišťovny rády šetří

„Chtěla bych poděkovat vedení Základní školy Okružní, že takovou akci vůbec zorganizovalo. Taktéž všem předškolákům, školákům a pedagogickým pracovníkům i rodičům, pro které to znamenalo práci navíc. Peníze opravdu nepoužijeme někde na dovolenou, ale na vozík, bez nějž by se Filípek neobešel," poděkovala maminka postiženého chlapce. Jak maminka podotknula, zdravotní pojišťovny se brání výdajům za pomůcky pro postižené děti.

Pokud jde o tisíce a tisíce korun, za něž je nutné pořídit nezbytný vozík, aby se Filípek mohl vůbec pohybovat, nemá maminka coby samoživitelka bezednou peněženku. „Když neuhradí rodina jednorázovou platbu jako doplatek, vozík bez něj nedostane. To jsou velké komplikace a jen mě mrzí, že pro některé skupiny obyvatel peníze stát má, i když to tam není tak nutné, a potřební nakonec ostrouhají," posteskla si maminka Filípka.