Zatímco v centru teď zažívají slabší víkendy, podniky ve Vítkovicích, kde se koncentruje sportovní dění ve městě, mají žně. Radostnou zprávou je pro hospodské jistě fakt, že kapacita 12 590 pro dnešní duel mezi Baníkem a Opavou je vyprodána.

Deník proto nabízí pár tipů, kam před zápasem či po něm vyrazit „na jedno", tedy na pivo.

FANDOVÉ JSOU JAKO PŘÍLIVOVÁ VLNA

Podnikem ověřeným skalními příznivci Baníku je restaurace Eliáš, kam jich před zápasem chodí i dvě stě. „Co tady hraje Baník, je to o víkendu neporovnatelné. Když se hraje v pět, mám tady ve tři hodiny pár lidí. Deset minut potom jich tady ale sedí nejméně sto padesát čili je plno. Jsou jako vlna. Přijdou, dají si dvě tři piva a odejdou," směje se provozovatel „Eliáše" David Gabriel. „Musím říct, že jsem se jich zprvu trochu obával, ale jsem příjemně překvapen, jsou slušní a klidní."

O něco dál od stadionu v Závodní ulici se nachází rovněž fanoušky vyhledávaný podnik Cihelna U Chýlků. Stejně jako k Eliášovi se zde chodí zejména před zápasem. „Po zápase už lidé míří spíše do podniků u svých domovů, ale před zápasem tady alespoň sedmdesát lidí najdete," říká provozní Cihelny Hynek Vavrečka s tím, že v zápasové dny je cílovou skupinou zejména „fotbalová klientela".

„Museli jsme to zprvu trošičku usměrňovat, protože nám kvůli hluku odcházeli od vedlejších stolů stabilní zákazníci a rodiny s dětmi. Už je to ale fajn a jsme spokojení. Konflikty nemáme."

Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň
*Pro zvětšení na obrázek klikněte.

OBSLUHUJE FANYNKA

Téměř výhradně servis pro fanoušky nabízí restaurace Hastrman v Dolní ulici hned vedle hokejové Ostravar Arény. O víkendu totiž otevírá pro veřejnost pouze tehdy, hraje-li se fotbal či hokej, nebo když se pořádá nějaký koncert. Fanoušci zde kromě Ostravaru naleznou i modro-bílou obsluhu.

„Jsem srdcař Baníku, bílé tričko mám, jen nepůjdu na stadion, ale do hospody," říká s úsměvem vedoucí servírka Šárka Nováková. Se zavírací dobou čeká podle toho, zda se fanoušci vracejí i po zápasech.

„Před nimi jich tu bývá na sedmdesát, takže často nestíhám, jsou ale slušní, vidí, že se neustále roznáší, a nikdo neštěká," chválí je Nováková.

KAM S RODINOU NA JÍDLO?

Z vybraných a oslovených podniků se nejdále od stadionu asi kilometr a půl nachází nově otevřená Ostravarna U Jubilejní, která si za poměrně krátkou dobu stihla vybudovat renomé i poměrně levné a chutné restaurace.

„Chodí k nám spíše klidnější baníkovci s rodinami, kteří nechtějí jít hned do první narvané hospody u stadionu," říká spolumajitel Michal Ripp. Zde lákají například na speciály Mustang či Černou Barboru.