Druhé nejlidnatější město Moravskoslezského kraje pohltila čtyřtisícová obec. Obyvatelé to zatím berou s rezervou. Na matrice se dosud nevytváří fronta žadatelů o změnu adresy bydliště v občanských průkazech a dalších důležitých dokumentech. Okamžitě se však našli i tací, kteří rázem zapomněli na přísné obecní vyhlášky, které po nečekané změně bydliště z Havířova na Těrlicko nemusí dodržovat. 

Deník zjišťuje, co obří nadnárodní společnost k takovému kroku vedlo. Redakce získala příslib vysvětlení. 

"Ohraničené území Havířova na maps google s názvem Horní Těrlicko mě nejprve zarazilo a pak rozesmálo. Je zřejmé, že i na serverech řádí šotci. Jde samozřejmě o lidskou chybu, kterou je nutné co nejrychleji napravit, abychom nemystifikovali návštěvníky těchto stránek. A nebo se děje něco, o čem zatím v našem městě nevíme," uvedla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová. 

S nadhledem bere situaci také primátor města Daniel Pawlas. "Je to úsměvná záležitost a věříme, že jde skutečně pouze o omyl, který bude napraven," reagoval.

Těžkou hlavu si z toho nedělal ani starosta Těrlicka Martin Polášek: "Anektování cizího území proběhlo zcela hladce a bez větších problémů." Vážněji však dodal, že se u společnosti Google už delší dobu marně snaží docílit zapsání ulic ve své obci. "Reklamujeme to a průběžně urgujeme, ale patrně jsme pro ně příliš malá obec. Snad tedy teď, když jsme pohltili i Havířov, nám naše ulice na mapy doplní," dodal Polášek. 

Havířov se vrátil na mapu

Přestože se Google k chybě dosud oficiálně nevyjádřil, ještě v úterý se mu podařilo Havířov vrátit na mapu. Jméno města se už zobrazuje správně. 

Zatímco označení Havířov je opraveno, další chyba se týká právě Těrlicka. Mapa ukazuje, že jeho součástí jsou Horní Soběšovice. 

Chyba na mapě Google. Horní Soběšovice v Těrlicku.

Chyb je v mapách Googe více. Například rekreační střediska, která se ve skutečnosti nacházejí přímo u hladiny Žermanické přehrady, jsou podle mapy suchozemská.

Střediska Zátoka a Ferdinand mají být na břehu Žermanické přehrady, podle mapy jsou ale ve 'vnitrozemí'.

 

Nad regionem v pondělí létalo snímkovací letadlo

O tom, že podklady pro internetové mapy skládané z pozemních, leteckých a satelitních snímků jsou neustále aktualizovány, svědčí nové letecké snímkování, které probíhalo v regionu v pondělí. Ráno nad slezským úsekem česko-polské státní hranice od Třinecka po Opavsko létalo speciálně vybavené letadlo Vulcanair P68 TC Observer polské geoinformační firmy. 

Na česko-polskou státní hranicí létalo snímkovací letadlo.