V moravskoslezské metropoli se uskuteční první český Outdoorový den napříč handicapy. Projekt má za cíl motivovat handicapované k aktivnímu a plnohodnotnému životu, a současně bourat bariéry mezi zdravotně postiženými a širokou veřejností. V přípravě organizátoři využívají svých několikaletých zkušeností z předchozích projektů, kontaktů s desítkami organizací, rehabilitačními ústavy, spinálními jednotkami, speciálními centry následné pomoci nebo zájmovými skupinami.

Soutěží dvojice

„Principem akce je možnost poměření sil a schopností v rámci nejrůznějších sportovních disciplín. Soutěžit budou vždy dvojice člověk bez handicapu a s handicapem. Bez rozdílu věku, pohlaví a postižení. Návštěvníci si samozřejmě budou moci jednotlivé disciplíny vyzkoušet i bez nutnosti soutěžit ale přijdou tak o možnost vyhrát nový tablet Lenovo A7-50, což by byla škoda," uvedl Miloslav Doležal, místopředseda sdružení Cesta za snem, které je hlavním pořadatelem akce.

Soutěžící si tak vyzkouší například duely na trenažérech bicyklů poháněných rukama, veslování nebo sledge lyžování. Pozornost určitě vzbudí lezení na osmimetrovou stěnu, kdy zdraví budou mít znehybněny nohy. Návštěvníci se budou moci seznámit s paralympijským sportem zvaným boccia, zápolit se bude také na elektronické střelnici, na překážkové dráze nebo v dovednostních soutěžích. V Ostravě se rovněž představí elektrický vozík Genny, který se ovládá náklonem horní části těla. Lidé si ho budou moci nejenom prohlédnout, ale i vyzkoušet. Ostravský outdoorový den se koná v sobotu 23. srpna v obchodním centru Forum Nová Karolina od 10 do 18 hodin.