Tak to vypadá, že přibližný limit šedesáti dní, které si Helmut Šafarčik vyhradil pro dalekou cestu na Sibiř, naplní. Společně s kolegou Pavlem Šrytrem z Podkrkonoší na svém stroji BMW 1200 GS úspěšně proťal pomyslnou cílovou pásku u jezera Bajkal.

Předseda ludgeřovické TJ se snažil komunikovat s naší redakcí. Naposledy se nám ohlásil ze zpáteční cesty poblíž města Čeljabinsk. Sen svého otce Huberta, tedy vidět Bajkal naživo, dokázal splnit.

„Nějak bych to nepřeháněl. Prostě jsem splnil za tátu to, co se jemu nikdy nepodařilo. Život měl sakra těžký. Za války ve svých jednadvaceti letech přišel o nohu, a i s tím handicapem vychoval tři syny. Osobně si myslím, že dobře.

Na jeden z kamenů na pláži jsem připevnil pamětní desku. Chtěl jsem mu takto vzdát hold," vzkazoval Deníku prostřednictvím e-mailu z Ruska Helmut Šafarčik.

Posledních pět tisíc kilometrů

V těchto chvílích by měl zdolávat posledních pět tisíc kilometrů svého obrovského putování. Cestou projel několik zemí, prakticky celou Ukrajinu a značnou část Ruska. Podíval se třeba i do Mongolska nebo Kazachstánu. Ne vždy se jednalo o projížďku růžovým sadem. Šílené počasí je zastihlo také cestou zpět z Bajkalu.

„Před Omskem bylo vpodvečer dvaatřicet stupňů. Ráno jsme opět usedali do sedel a teploměr naměřil čtrnáct stupňů. Do toho brutální liják s vichrem," komentoval motorkář z Ludgeřovic.

Když se dvojčlenná skupina z České republiky čím dál více přibližovala vysněnému jezeru, stávala se i terčem zájmu veřejnosti. Místní, mezi nimiž se našli i policisté, kteří je stavěli, se chtěli vyfotit. Za svou vlídnost a přátelskost byli odměněni. V nejvýchodnějším místě jejich cesty totiž Šafarčíkovu parťákovi vytekl zadní tlumič jeho stroje.

„Opravili jsme ho díky jednomu bikerovi z USA, který nám pomohl. Tři roky cestuje na motocyklu a v dalších pěti letech má v plánu vykonávat stejnou činnost. Neuvěřitelné," pokračoval.

Jedou směr Moskva

Byť je Helmut Šafarčik srdcem vášnivý fanoušek motorek a po Evropě na nich najezdil tisíce kilometrů, tak dlouhou trasu prozatím neabsolvoval. Není divu. Vždyť na své BMW, pokud všechno půjde hladce jako doposud, celkově urazí neskutečných 20 tisíc kilometrů. Jen pro ilustraci: jde o půlku obvodu celé zeměkoule.

Jestli vás zajímá, kde zhruba se české duo nachází, zatímco vy čtete tento článek, pak vězte, že by se pomalu, ale jistě mělo blížit, k Moskvě. Odtamtud jejich další jízda nebude směřovat do Ukrajiny, kterou při cestě na Bajkal projeli, ale víc na sever.

„Chceme jet přes Litvu a Lotyšsko do Polska. Pak už to bude kousek domů," popisoval. Pokud vše půjde podle plánu, Helmut Šafarčik odstaví svůj motocykl před domem v Ludgeřovicích na konci července. Možná i o nějaký ten den dříve.

Petr Dušek