V březnu se v Hlučíně po dlouhé zimní přestávce opět představily farmářské trhy, ty však na rozdíl od předešlých let neorganizovalo město.

„Drobní pěstitelé a výrobci přivezou opět i domácí sýry, jogurty, džemy, netradiční pečivo, voňavé klobásy a další uzeniny, čerstvou zeleninu i jarní sazenice. Speciálně bude v prodeji i zabíjačkový ovar a prejt. Trhy budou probíhat v rámci sítě pod názvem České trhy. Město následně rozhodne, zda se tento formát ujme do budoucna či nikoliv," prozradil tehdy ředitel Sportovně rekreačního areálu Hlučín Petr Breitkopf.

Město však příliš spokojeno nebylo, a tak se vrací k modelu z předešlých let. Organizátorem tak bude Sportovně rekreační areál ve spolupráci s Kulturním centrem Hlučín.

„Chceme širší sortiment nabízeného zboží drobných výrobců a pěstitelů, takže na náměstí budou nabízet své produkty opět i pekaři a cukráři z okolí. A dále bychom rádi na každé trhy připravili i něco navíc," prozradila vedoucí spolupořádajícího Kulturního domu Hlučín Veronika Antončíková.

Trhy se na hlučínské náměstí vrátí na podzim, konat se budou o sobotách 10. a 24. září a dále 8. a 22. října vždy od 8 do 12 hodin.

Stejnou cestou jako v Hlučíně se možná vydají také v Opavě, kde doposud trhy organizovali soukromníci.

„V žádném případě nehodláme trhy rušit, vždyť víme, jaké oblibě se u Opavanů těší. Prozatím neuzavřenou otázkou však je, zda jejich organizaci převezmou přímo zaměstnanci magistrátu nebo se, jak tomu bylo doposud, opět uzavře smlouva s vybraným provozovatelem," řekl primátor Radim Křupala.

V Opavě lidé produkty pěstitelů a chovatelů na trzích kupují od roku 2011.