Analýza poukazující na to, že revitalizace Štěrkovny může přinést přes dvě stě nových pracovních míst, vznikla před rokem, ale od té doby projekt utichl.

„Tento projekt patří mezi ty dobře připravené, které mohou mít významný přínos pro zaměstnanost v našem regionu, navíc může přinést práci jak při sanačních a rekultivačních pracích, tak poté při dalším využití a rozvoji lokality. Program, ze kterého by měl být projekt financován, bohužel běží velice pomalu a schválené připravené projekty čekají velmi dlouho na realizaci.

Ale věřím, že Ministerstvo financí vyslyší naše opakované prosby, aby došlo k akcelerování revitalizačního programu," uvedl v červnu minulého roku vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.

Štěrkovnu už také navštívil ministr financí Andrej Babiš, ale stále platilo, že vládní priority jsou jiné. Starosta Hlučína Pavel Paschek však nevzdává snahu přesvědčit ministry, aby svůj postoj ke Štěrkovně přehodnotili. Minulý týden jim totiž zaslal dopis, ve kterém sděluje, že zná možnost, jak zajistit v regionu v krátké době přes dvě stovky pracovních míst.

„I my od začátku minulého týdne sledujeme, s obavami o nejbližší budoucnost regionu, vývoj událostí po vyhlášení insolvence společnosti OKD. V této firmě pracují i lidé z Hlučínska, proto nás samozřejmě její další osud zajímá. I v případě, že se podaří schválit její reorganizaci a šachty zůstanou v provozu, jistě se v dalších měsících a letech tato těžařská společnost nevyhne propouštění.

Region tedy musí urychleně řešit problém, jak a kde vytvářet nová pracovní místa," píše ve svém dopise Pavel Paschek.

Ten dále připomíná, že hotový projekt revitalizace a rekultivace Hlučínského jezera je od loňského roku odevzdán na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

NOVÁ UPLATNĚNÍ TAKÉ PRO HORNÍKY

„Podle naší loňské analýzy by na několik let zaměstnal na 250 lidí, kteří by se podíleli na stavebních pracích, a po jejich ukončení by nově přinesl další desítky pracovních příležitostí v oblasti údržby vodních děl a turistického ruchu. Za současné situace považujeme tyto přínosy jeho realizace za velmi významné, minimálně obdobně jako ochranu proti záplavám a zvýšení míry zadržování vody v krajině," dodává starosta.

Podle hlučínské radnice existuje reálný předpoklad, že nově vzniklá pracovní místa by vstřebala velkou část uchazečů o zaměstnání z okresů, jako je Karvinsko nebo Ostravsko.

„Hlučínsko patří dlouhodobě k oblastem s velmi nízkou nezaměstnaností (aktuálně 4,9 procent), průměr je nižší než v celém okrese Opava, v Moravskoslezském kraji i než v České republice," říká mluvčí města Ivana Gračková.

Revitalizace má stát podle propočtů okolo 800 milionů korun a jednalo by se o největší projekt v novodobé historii Hlučína. Projekt, který byl doporučen k realizaci již v roce 2008, se dotkne také katastrálních území Kozmic, Dobroslavic, Jilešovic a Děhylova. Financován má být z peněz Ministerstva financí.

Cílem projektu sanace, rekultivace a revitalizace území štěrkovny Hlučín je protipovodňová ochrana území, kam by se v případě rozvodnění řeky Opavy mohla vylít voda z Hlučínského jezera. Zkušenosti s touto situací mají v Hlučíně z roku 1997.

„Tehdy se přelily říční hráze na řece Opavě mezi Děhylovem a Jilešovicemi, voda se propojila s Hlučínským jezerem. Šlo o velmi nebezpečnou situaci. Aby se už neopakovala a řeka i Hlučínské jezero byly od sebe pro případ povodní odděleny, měly by se v uvedeném úseku říční hráze navýšit na úroveň stoleté vody s převýšením půl metru," vysvětlil Čestmír Vlček z Povodí Odry.

Petr Večeřa