„V souladu s dohodnutým plánem likvidace vodních porostů zajišťujeme na pátek 7. 10. první dovoz ryb do revíru Opava 2A – amur bílý (500 kg) a candát obecný (200 kg). Vysazení ryb plánujeme mezi 8. a 9. hodinou. Vzhledem k přepravní vzdálenosti nelze určit čas přesněji," varoval už s předstihem Přemysl Jaroň, který je jednatelem územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko v Ostravě Českého rybářského svazu.

Tuny ryb si město do jezera objednalo kvůli problémům s podvodními trávami, které Štěrkovnu naprosto zamořily. „Dohoda města Hlučína s rybáři je součástí opatření, která by měla uvést jezero do takového stavu, aby bylo opět příjemným místem pro rekreaci. Zastupitelé Hlučína už za tím účelem schválili koupi speciálního vodního kombajnu," uvedla mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.

Ten město přijde na šest milionů korun. Vodní travina stolístek klasnatý se letos neočekávaně rozšířila v jezeře a vyhnala z nejen plavce, ale život komplikovala také záchranářům a vodním lyžařům. Odborníci však varují před tím, aby byla rostlina zcela zlikvidována, protože čistí vodu a díky ní se sinice v jezeře vyskytuje velmi zřídka.