Organizátoři celé akce se na Kilpi Heroes Race chystali s velkým předstihem. V sobotu, kdy se podnik konal, jim všechno ani nemohlo klapnout lépe.

„Všichni účastníci byli moc spokojeni. Dostali se k nám samé pozitivní ohlasy. Počasí vyšlo perfektně, možná až moc dobře, jelikož panovalo velké horko okolo třiceti stupňů," shrnul na úvod jeden z hlavních organizátorů závodu Miroslav Kuzník a jedním dechem dodal, že se některým nevyhnula zranění.

Ta ovšem k takovým extrémním akcím také patří: „S tímto jsme museli počítat. Naštěstí nešlo o nic vážného. Bylo tam vyhozené rameno, zvrtnutý kotník a jeden kolaps zaviněný velkým vedrem."

Kilpi Heroes Race nepřilákal pouze závodníky z Opavska a okolí. Přijeli i lidé ze vzdálenějších koutů republiky. „Ve srovnání s loňským rokem se na start postavil skoro dvojnásobek účastníků. Spousta z nich nám říkala, že to bylo super a že bychom to mohli dělat víckrát ročně. Uvidíme, dvakrát do roka by se to možná dalo zvládnout. To je ale strop, protože organizace je velmi náročná.

Já osobně osobně si teď dám čtrnáct dni volno a trochu zrelaxuji. (smích) Později můžeme uvažovat nad tím, jestli a kde bychom to pořádali podruhé během roku," pokračoval.

Šampionem se podobně jako v loňském roce stal Aleš Velička. Ten se blýskl doslova heroickým výkonem. Nejdříve šel v první vlně třináctikilometrovou trasu a zvítězil. Po návratu k Belarii nastoupil i do poslední startovní vlny na kratší variantu, v níž opět nenašel přemožitele.

„Delší trať zvládl za hodinu a třináct minut, což je v jeho podání o tři minuty horší výkon než v loňském roce. Zdůvodnil to tím, že tentokrát to opravdu bylo náročnější. Na závodníky skutečně čekaly těžké překážky. Na tratích bylo hodně vody, bahna, podlézalo se pod ostnatým drátem, lezlo se tunely, kterých bylo skutečně dost, a mohl bych pokračovat," mínil dále Miroslav Kuzník a ještě doplnil pár slov k celkové organizaci:

„Myslím si, že se nám to povedlo, i když vždycky je co zlepšovat. Měli jsme k dispozici osmdesátku dobrovolníků, ale pro příště musíme jejich počet zvýšit minimálně na sto."