Kolotoč strachu. Tak nazval svou knižní prvotinu andělskohorský pedagog a vychovatel Jan Vavřík.

Hlavní hrdinkou je dívka, jejíž životní příběh autora inspiroval k napsání této knížky. A je to čtení, nad kterým se tají dech. Dívku, kterou nazval v příběhu Kristýna, zneužíval psychicky i sexuálně její vlastní otec, poté ji týral její přítel. Kniha je na pultech od pátku 13. února.

Identitu neprozradí

Už po prvních kapitolách je jasné, že nejde o oddechovou četbu před spaním. Příběh Kristýny, propletený s osudy dalších zneužívaných dětí, vyvolává emoce. Autorovi Janu Vavříkovi se po pár dnech prodeje ozývají další dívky, s nimiž se osud nemazlil, a zažívaly takové hrůzy, jaké jiní nezažijí za celý život.

„Řada příběhů, které jsem v domově vyslechl, byla opravdu z kategorie těch hororových. Náměty jsem čerpal také od kolegů," řekl Deníku autor Jan Vavřík.

Příběhy pro Kolotoč strachu schraňoval deset let, do psaní se dal před třemi lety. „Chtěl jsem zachytit příběh dívky, kterou jsem pojmenoval Kristýna. Slíbil jsem, že nikdy neprozradím, o kterou dívku se přesně jedná. Sama si přála, abych její životní příběh vydal.

Proto, aby se lidé dozvěděli, jak některé děti trpí zvrhlým chováním vlastních rodičů, a jak si podobný model přenášejí do dospívání i do dospělosti," uvedl Jan Vavřík.

.Z dětství k dospělosti

Příběh psal pedagog Vavřík coby varování a poučení a dějovou linku vede podle skutečného osudu hlavní hrdinky. Část děje domyslel, aby se kniha snáze četla.

I obálka knihy vznikla v nakladatelství Brána podle autorova námětu. Kniha totiž nesla pracovní název Byla jsem za zdí, což symbolizovalo pocity hlavní hrdinky. Zeď vyjadřovala její vztah s biologickým otcem a měla naznačit zeď dětského domova i zeď, kterou kolem ní vybudoval její přítel.

Přítel se ke Kristýně choval naprosto stejně zvrhle jako její otec.

„Příběh připomíná, že čím jsme v dětství ovlivněni, podle toho jednáme a konáme i v dospělosti. Dívka se špatnými zkušenostmi ze své rodiny si stejný model nesla do svého vztahu. Pouze její vychovatelka jí byla náhradní mámou," popisoval knihu Jan Vavřík.

Pěstounská péče

Děti z dětských domovů někdy skončí v pěstounské péči, která má suplovat původní rodinu.

Na druhou stranu někdy ani pěstounská péče není pro dítě žádným ternem. Nejvíce trpí ty děti, které pěstouni posléze vrátí za zeď dětského domova. Takový postup dítě vnímá jako velkou životní zradu.

Někdy se tedy ukáže, že je lépe, zůstat v kolektivu dětského domova, než někomu sloužit jen jako zdroj pro čerpání nejrůznějších příspěvků.

„Návrat z pěstounské péče do domova, kde je harmonizované prostředí, je často šok. Pocit, že konečně někam patří, že konečně někoho má, střídá pocit zrady. Pěstouni nejsou na nemoc či patologické chování takových dětí tak dobře připraveni, jako vychovatelé dětského domova," mínil Jan Vavřík.

Autorské čtení z knihy Kolotoč strachu je plánováno na středu 4. března od 16 hodin do střediska Střecha ve Vrbně pod Pradědem.

Den poté Jan Vavřík představí svou prvotinu v Ostravě, následně proběhne hlavní křest 16. března v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí v Praze. Kmotrem knihy bude herec Miroslav Donutil, přidat se má i televizní Popelka herečka Eva Hrušková.