Předsedkyně ostravské Rosky Naďa Nováková. Ve stejném duchu se snaží připravovat i činnost pro své členy.

„Letos jsme už zvládli zdolat Lysou horu. Dostali jsme se dokonce i s našimi členy vozíčkáři na vyhlídkovou věž, která je vrcholem stezky po korunách stromů na Lipně. To byl opravdu obrovský zážitek. Stejně tak ale i třeba návštěva Helfštýna či projížďka historickým vlakem Českou Kanadou," říká Naďa Nováková a s úsměvem dodává, že i když se při svých putováních dostanou „roskaři" z Ostravy občas do drobných nesnází, většinou se najdou ochotní lidé, kteří pomohou.

Nepřehlédněte Ostravská Roska pořádá už zítra (v úterý) ve svém sídle v Ruské ulici 44 v Ostravě-Vítkovicích den otevřených dveří. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin.

Nejen výlety…

Ostravská Roska pořádá akce pro ty, kteří se ještě mohou hýbat, stejně jako pro ty, které už nemoc upoutala na vozík. „Chodíme plavat, využíváme i možnosti hipoterapie. Chystáme i rekondiční pobyty, pořádáme také výstavy výtvarných děl našich členů," jmenuje jen některé z aktivit ostravské Rosky její předsedkyně.

Jak dodává, Roska má v Ostravě v současnosti 140 členů, z toho je téměř třetina vozíčkářů. Roztroušená skleróza je zákeřná v tom, že postihuje nejčastěji lidi ve věku mezi dvacátým až čtyřicátým rokem. A těch mladších přibývá. „S diagnózou se často smiřují dost těžko. Měli plány do budoucna, a nemoc jim ty priority může změnit. Nejhorší bývá, když se pak uzavřou do sebe. Snažíme se je proto povzbudit a přesvědčit, že i s roztroušenou sklerózou se dá žít aktivně," vysvětluje Naďa Nováková.

Zároveň dodává, že všechny už zmíněné aktivity by si Roska nemohla dovolit bez dárců, mezi kterými letos nechybí například Nadace OKD, klimkovická sanatoria, Moravskoslezský kraj, město Ostrava, městské obvody Jih, Poruba či Moravská Ostrava a Přívoz. „Hodně nám pomáhají i firmy, například Průmyslové montáže či Avemar. Naše aktivity podporují i farmaceutické firmy, drobní sponzoři a naše velké díky patří i RS Centru Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Jeho vedoucí Pavel Hradílek a garantka Olga Zapletalová jsou nejen odborníci na léčbu roztroušené sklerózy, ale vycházejí nám vstříc i v dalších ohledech," dodává předsedkyně Rosky Ostrava.

A jak se sama vyrovnává s atakami, kdy roztroušená skleróza začne více zlobit ji samotnou? „Ta nemoc dokáže být občas prevít. Když ji člověk přijme jako realitu, srovná si to v hlavě a je rozumný, většinou zmůže více, než když urputně bojuje a snaží se ji porazit. Takže já s ní ne nebojuji, ale vždycky říkám, že to musím nějak rozchodit," přidává svůj recept šéfka ostravské Rosky.

K tématu Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není dosud známa. Nemoc propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy.
Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách.
Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D.