A zde je jeho odpověď:
Dnes máme radu města, která by v této věci měla rozhodnout. Aby rozhodnutí padlo, potřebujeme dvě stanoviska provozovatele Trúby, pana Harabiše. Jedno se týká toho, kolik se v daném termínu uskuteční akcí a nakolik rekonstrukce útulny jejich průběh ohrozí, druhé pak, jakou přesně kompenzaci bude po radnici vyžadovat, jelikož mluvil o dvou milionech korun. Zatím ale tyto informace nemáme, což nás mrzí.
Problémy se ale, podle provozovatele, mají týkat uzavření Trúby…
Od začátku mluvíme o rekonstrukci Jaroňkovy útulny, ve které se pouze prodává vstupné a upomínkové předměty. Já tvrdím od začátku, že se dá Trúba provozovat i bez útulny.
Jaké jsou požadavky pana Harabiše, když rekonstrukci umožní?
Nám zatím blíže nespecifikoval kompenzace. Nic konkrétního dosud (pozn. red.: pondělí 28. dubna) nevíme.
Jak to tedy bude dál? Začne se s opravami, nebo nezačne?
Myslím si, že v tuto chvíli je na devadesát procent jisté, že 1. května žádná rekonstrukce nezačne, protože z útulny není nic vystěhováno. Nejspíš tedy proběhne sezona tak, jak jsou turisté i místní zvyklí, a my budeme uvažovat, jestli rekonstrukci zahájíme 1. září, anebo 1. dubna příštího roku.
Kde v případě zvolení pozdějšího termínu vezmete na opravu peníze, když dotace, kterou jste získali, kvůli termínu padne?
To nevím ani já a asi ani pan Harabiš. Města letos získávala na opravy památek čtyři sta až šest set tisíc. Nám se podařilo dostat jeden a půl milionu. Nedá se proto předpokládat, že i v příštím roce získáme podobně velkou sumu. Ocitneme se tak v situaci, kdy o co menší bude dotace, o to hlouběji se bude muset sáhnout do městského rozpočtu.
Není možné rozdělit rekonstrukce tak, aby dotace nepropadla?
Na ministerstvu kultury jsme zjistili, že aby dotace úplně nepadla, museli bychom ji na červnovém zastupitelstvu převést na jinou akci, anebo opravy Jaroňkovy útulny rozdělit. Ale v tomto případě vyvstává problém v tom, že rekonstrukce jedné stavby se velmi komplikovaně dělí na dvě přesně specifikované etapy.