O případu jsme vás informovali letos na jaře, počátkem tohoto týdne jsme se vypravili přímo na místo, abychom zjistili, zda se situace změnila.

Pondělní dopoledne ještě v Hradci nad Moravicí, pod něhož obě vesnice spadají, vypadalo idylicky. Idylicky vypadal i kamenolom na kopci nad Bohučovicemi. Idyla to ale byla pouze zdánlivá. Pár metrů za lomem, jehož vjezd byl mimochodem postříkán vodou proti prachu, doháníme dva těžce naložené náklaďáky.

Stoupáme za nimi serpentinami k Jakubčovicím v oblacích prachu, který za nimi víří. Projíždíme v závěsu Jakubčovicemi až na jejich konec, kde se obracíme nazpátek. Náklaďáky nám mizí z dohledu a pokračují dál na Hlubočec, Pustou Polom, Kyjovice a Ostravu.

Tímto směrem putuje z bohučovického lomu zhruba sedmdesát procent veškerých nákladů. Na druhou stranu, přes Hradec nad Moravicí do Opavy, je pak odvážen zbytek.

Jakubčovice jsou v dopoledním slunci téměř vylidněné. Na ulici, jíž auta projíždějí, potkáváme paní Marii Černou, která se vydala na nákup do obchodu s potravinami v centru obce. „Bydlím tam v tom posledním domě na konci obce a náklaďáky máme pod okny denně. Je tu prach, hluk. To víte, že nás to trápí. A nejsem sama, kdo si stěžuje," říká drobná seniorka.

Podobně hovoří i Věra Kudělová, která bydlí pár metrů od problematické trasy. „Je to hrozné. Hluk, plno prachu, baráky se třepou, máme na fasádě praskliny a uvnitř na dlažbě taky. Onehdy jsem jela za jedním náklaďákem na motorce, a když jsem si doma sundala brýle, měla jsem pod nimi prach, prostě černé obroučky z prachu," vypráví Věra Kudělová, která v Jakubčovicích žije už pětadvacet let a která tvrdí, že se situace jen zhoršuje.

Také Ludmila Churavá, další z místních žen, které jsme v Jakubčovicích u úzké, prašné silnice zastihli, hovoří stejně. „Tady u té cesty bydlím. Od půl páté ráno nám to tady duní, jak jezdí. Všude prach, hluk. Občas zde v uličce hlídají policisté, tak pak auta včetně těch osobních, zpomalí, ale jinak… není to tu dobré," kroutí hlavou paní Churavá.

Vracíme se zpět kolem lomu. Těsně pod ním, na druhé straně silnice, stojí malý rodinný domek, na jehož dvoře zrovna ukládá mladá žena dítě do kočárku. Pár metrů naproti ní vyjíždí náklaďák za náklaďákem. Sjíždíme z kopce přes Bohučovice do Hradce nad Moravicí, kde nepotkáme ani jedno auto z lomu. Většina z nich skutečně míří na druhou stranu přes Jakubčovice.

Na život v Jakubčovicích poukazuje i další z místních, který naší redakci poslal mail, v němž si stěžuje na stav zdejších silnic a chování zástupců Městského úřadu v Hradce nad Moravici: „Město na nás kašle a cesty jsou jak řešeto."

Zuzana Urbánková

.

Lom leží mezi Bohučovicemi a Jakubčovicemi. Jeho světla jsou v noci vidět až z Opavy. foto: Deník/Zuzana Urbánková

Jsou přetížené silnice u lomu neřešitelným problémem?

Situace okolo náklaďáků jezdících do kamenolomu u Bohučovic a Jakubčovic připomíná začarovaný kruh. Obce, přes které náklaďáky jezdí, si samozřejmě stěžují a chtějí dopravu odklonit. Moc variant ovšem není. Kdyby náklaďáky neměly jezdit touto cestou, musely by zamířit do Hradce nad Moravicí, což se zase nelíbí místním.

„Existuje ještě možnost, že by náklaďáky mohly využít cestu, která vede kolem Chvalíkovic. Napojily by se na kruhový objezd v Kylešovicích a odtud pokračovaly dále," mínil hradecký místostarosta Jan Špička. U křižovatky nedaleko lomu byly umístěny značky. Platí tu zákaz, že náklaďáky těžší než 30 tun nesmí projíždět obcemi směrem na Ostravu.

„S neukázněnými řidiči se ovšem bojuje těžko. Policie je na ně často krátká. Před několika lety jsem byl osobně přítomen u jednoho takového vážení. Jednoho brali na váhu, druhý čekal, třetí to už otáčel a jel jinam. Po vysílačkách si dají echo, aby se policii vyhnuli," kroutil hlavou starosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák.

Kamenolom vlastní Skupina Morava Sever. Ta má pod sebou i další lomy v Moravskoslezském kraji. Její vedoucí Roman Koukol tvrdí, že se neblahé účinky nákladních vozů na okolí snaží minimalizovat, ale za prohřešky samotných řidičů nemůžou. „Nákladní vozy se k nám do lomu nějakým způsobem dostat musí. Jejich počet ovlivnit nemůžeme," konstatoval právě Roman Koukol a ještě připojil několik postřehů:

„Pokud se vysype nějaký náklad, uklidíme to. Obcím na trase do Ostravy přispíváme finančně. To samé platí i o Hradci nad Moravicí."

Petr Dušek