Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeseníky jako prestižní značka

Co spojuje med, sýry, ubytování nebo šperky s ovčím rounem a ponožkami či paličkovanou krajkou? Je to prestižní značka JESENÍKY originální produkt®, kterou získávají výhradně místní producenti a poskytovatelé služeb.

22.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Pokud se mohou jejich výrobky a služby chlubit i něčím dalším, je to jejich vysoká kvalita. Momentálně je opatřeno značkou kvality jednadvacet producentů, firem i soukromníků z našeho regionu. Prvními certifikovanými výrobky byly Dvorecké uzeniny z řeznictví U Vysloužilů a produkty z kozího sýra Ivana Němečka z Horního Benešova. Jedním z posledních držitelů certifikátu je bruntálská firma Northman Outdoor.

„Certifikát jsme získali vloni v prosinci. Věděli jsme, že má lnářská a pletařská výroba v okresu hlubokou tradici, na niž jsme navázali. Cítili jsme to jako dluh předkům," řekl Jan Jendřejek, jednatel bruntálské firmy Northman Outdoor.

Ponožky vyrobené ve firmě z lnářských a vlnařských přízí charakterizují historickou tradici textilního průmyslu, ale i živočišnou a rostlinnou výrobu a pěstitelství v regionu Jeseníky. O totéž se snaží i ostatní držitelé prestižního certifikátu JESENÍKY originální produkt®. Proto se nechal certifikovat Luděk Jedlička, provozovatel Chaloupky U Potoka ve Světlé Hoře, Staré Vodě.

„Díky známce jsme se napojili na další podnikatele na Jesenicku a v chalupě prodáváme produkty lokálních farmářů a producentů: med, džemy či likéry. Nově jsme založili i eshop www.jesenickafarma.cz a jesenické zboží se tak dostane do celé České republiky i do celé Evropy," uvedl Luděk Jedlička, který značku vnímá jako podporu dobrého nápadu v regionu, potvrzení kvality nabízených služeb a věrohodnosti pro zákazníky.

.

Věra Zhřívalová z bruntálské firma Northman Outdoor při výrobě ponožek, do nichž soukají nohy sportovci, ale i čeští vojáci. foto: Deník/Karel Janeček

Pokračují ve lnářské tradici

Města Bruntál a Krnov jsou někdejšími baštami lnářského a pletařského průmyslu. Na tuto tradici navázala v polovině roku 2008 bruntálská společnost Northman Outdoor. Její jednatel Jan Jendřejek připomněl bohatou historii lnářství a pletařství v bruntálském regionu.

„V polovině 19. století patřilo město Bruntál k nejdůležitějším střediskům lnářského průmyslu v českém Slezsku," řekl Jan Jendřejek.

Největší textilkou tehdy byla Gustav Marburg & Söhne, která v roce 1913 dávala práci 1400 lidem. Na tradici po druhé světové válce navázal Moravolen, jehož zaměstnanci po roce 1989 našli uplatnění ve firmě Batex, jež je předchůdkyní dnešní firmy Northman Outdoor.

„Firmu získala krnovská textilní společnost Elastex, sídlící v jedné z nejstarších krnovských textilek na zpracování vlny a výroby vlněných látek," pokračoval jednatel Jendřejek. Krnovská fabrika nesla dříve název Josef Alscher und Söhne, na kterou po válce navázala Karnola.

„My v Bruntále jsme se začali soustředit na výrobu sportovních ponožek z kvalitních přízí a s funkčními zónami na jednotlivých kusech," uvedl Jendřejek. Od začátku firma investovala do supermoderních technologií a strojů osmnáct milionů korun. Dnes je druhou nejúspěšnější firmou tohoto druhu na českém trhu.

Snahou bruntálské firmy bylo, aby textilní a lnářský průmysl z bruntálského okresu nezmizel. „Cítíme se nástupnickou organizací po Moravolenu, který měl vlastní divizi výroby ponožek. Využíval pro výrobu zbytkové příze, kterou splétali do ponožkového zboží. Myslíme taktéž na krnovskou Karnolu," vysvětlil Jan Jendřejek. Proč si firma pořídila certifikát JESENÍKY originální produkt®?

.

Jan Jendřejek provádí po firmě, přeplněné nejmodernějšími technologiemi výroby ponožek nejvyšší kvality pro sportovce, nádražáky i vojáky. foto: Deník/Karel Janeček

Šlo zejména o zviditelnění dobrého jména tohoto lokálního výrobce textilního zboží. Ukázat i ostatním, že není nemožné navázat na staré dobré tradice. Nenechat vymřít tradici, šikovnost místních lidí. „Využili jsme potenciálu dvou místních surovin, vlny a lnu, pro naše ponožky. Je to takový ten návrat do historie zpracování těchto surovin do textilního výrobku," ujistil při prohlídce výrobních prostor Jan Jendřejek.

Co je Místní akční skupina a metoda Leader Místní akční skupiny (MAS) mají za úkol posilovat vnitřní rozvojový potenciál regionu, upevnit ekonomické prostředí, přispět k tvorbě nových pracovních míst i k celkovému zlepšení organizačních schopností příslušné komunity.

Základním prvkem metody Leader je spolupráce v širším slova smyslu, zejména podpora obnovy místních komunit, posilování místní demokracie a rozhodování o dění 
v regionu na nejnižší možné úrovni. Síla a význam MAS spočívá v propojení veřejného a soukromého sektoru a ve spolupráci různorodých partnerů.

Paličkovaná krajka: obnova tradic

Galerii Drak založily s požehnáním obce Liptaň v roce 2002 matka Hana Dubaj, dcera Karla Klimošková a babička Eva Kožušníková. Hana Dubaj vlastní certifikát JESENÍKY originální produkt® jen krátkou dobu, ale už jí začínají přicházet nabídky třeba na jarní Novoměstský krajáč v Praze nebo Olomoucký kraj chce podpořit myšlenku vytvoření centra kvalitních regionálních výrobků v Olomouci v obchodním centru v Galerii Šantovka.

„Já sama se snažím spolupracovat s obecními a městskými úřady na Osoblažsku a Krnovsku propagací paličkovaných kaplí a kostelíků," řekla Hana Dubaj.

Věří, že získáním certifikátu posune paličkovanou krajku z Osoblažska o stupínek výše. Paličkování se věnuje osm let a také učila paličkovat ženy v okolních obcích, které se tomuto starému řemeslu doposud věnují. Společně obnovily přes sto let starou tradici paličkované krajky, kdy se toto řemeslo vyučovalo ve škole paličkování v Osoblaze.

Co přináší certifikace ubytovateli

Proč se nechal certifikovat a co mu to přináší, o tom promluvil Jaroslav Skřivánek, poskytovatel ubytovacích služeb v Ludvíkově. Na certifikaci jej upozornila Iva Metelková, manažerka Místní akční skupiny Hrubý Jeseník. Po deseti letech provozování ubytování s pozitivními zpětnými vazbami hostů to byla zajímavá výzva. Na první pohled jej podmínky certifikace odradily. Trvalo rok, než se rozhodl, že do toho půjde.

„Nebylo to snadné. Musel jsem aktualizovat revize, pojištění a další. Nebyla to taky nejlevnější záležitost, na certifikát není právní nárok, takže jsem se dlouho pečlivě připravoval, abych měl jistotu, že certifikát získám," řekl Jaroslav Skřivánek.

Ale dopadlo to dobře, komise nezaváhala. V loňském roce se mu podařilo certifikát úspěšně obnovit. „Vybudovat ubytování v bývalé škole není v dnešní době nic originálního, ale ta budova si to prostě zaslouží," uvedl.

.

Ubytování U Skřivánků v Ludvíkově. Provozovatel je hrdý na značku JESENÍKY originální produkt®, a tuší, že deset procent hostů jezdí právě díky ní. foto: archiv ubytovatele

Koupil sice vybydlený objekt, ale při rekonstrukci se snažil zachránit všechno, co se zachovat a zrekonstruovat dalo. Zůstaly zachované vnitřní dispozice, klenby, podlahy, dveře. Dnes děkuje osudu a okolnostem, že mu při rekonstrukci nebylo dopřáno rozdělit bývalé třídy na malé pokojíky a že nakonec zůstalo jen u půlení tříd, takže vznikly čtyři veliké pokoje, vlastně 1+kk. To nejsou prostory jen na přespání, ale dalo by se v nich i pohodlně bydlet.

Důvodem byla také snaha odlišit naše ubytování od těch ostatních na přeplněném trhu nabídek ubytování. Jestli se certifikát projevil na návštěvnosti, se pokoušel zjišťovat rok po certifikaci.

„Odhadl bych to, že asi deset procent hostů se pro naše ubytování rozhodlo právě ze zvědavosti kvůli certifikátu. Pro mě je ale důležitější, že hosté odjíždějí spokojení. Vždycky mě potěšilo, když si toho všimli hosté, kteří se opakovaně vrátili a pochválili značku," sdělil Skřivánek.

Nezáleží na certifikátu, záleží na tom, aby skutečnost odpovídala nabídce. V tom jej utvrdila nedávná osobní nemilá zkušenost. Blízko Veselého kopce si v nabídce ubytování našel spolu s rodinou a kamarády nádhernou dřevěnici a vyrazili na víkendový pobyt. Realita jenom velmi vzdáleně odpovídala internetové prezentaci. A ve skutečnosti zaplatil jednou tolik, než si předem z prezentace spočítal.

Co mu certifikát přináší? Asi výhodu na trhu, nějak se odlišuje. Asi i ekonomickou výhodu, protože přiláká lidi, kteří by se jinak, nebýt značky originality, ubytovali jinde.

„Asi je to otřepaná fráze, ale na certifikát jsem hrdý, přináší mi vedle spokojených hostů pocit vnitřního uspokojení," dodal Skřivánek. Někteří lidé myslí, že to není žádná práce provozovat ubytování. Nikdo si ale neuvědomuje, že je to práce od pondělí do neděle, 365 dnů v roce, svátky nesvátky.

Není to práce s pevnou pracovní dobou od 6 do 14 hodin. Když jsou hosté, tak je k dispozici 24 hodin denně. Udržet si certifikát znamená udržet stálý standard. Nikdy nekončící údržba, drobné opravy, budování nového. Takže certifikát bere samozřejmě i jako ocenění své práce.

Certifikované produkty:
Dvorecké uzeniny – Řeznictví U Vysloužilů, Radim Vysloužil, Dvorce
Ponožkové výrobky – Northman 
Outdoor s. r. o., Tomáš Brázdil, Bruntál
Produkty z kozího mléka – Sýrárna U Veselé kozy, Ivan Němeček, Horní Benešov

Živá voda Schaumannovka, Schaumannův dvůr s. r. o., Kamil Schaumann, Karlovice
Repliky historického skla (středověkých pohárů), Sklářská huť Tomi – Roman Míček, Vrbno pod Pradědem
Bílčický zdobený koláč, Zdeněk Keclík, Bílčice

Dvorecká vlna – vlnařské výrobky 
z Dvorců, Občanské sdružení – Spolek paní a dívek, Dvorce
Med a výrobky z včelího vosku 
z oblasti Nízkého Jeseníku, Martina Čaputová, Majůvka – Dvorce
Výrobky ze včelích produktů, Vladislav Utíkal, Bruntál

Jesenické druhové biomedy, Včelařská farma Kolomý, Jan Kolomý, Staré Město
Umělecké ručně kované výrobky, Richard Červinka – Kovářství a zámečnictví, Valšov
Vitrážové šperky, mozaikové obrazy, vitrážové výplně – Iveta Strnadová, Vrbno pod Pradědem

Certifikované služby:

Horská vila Heda, Pradědský lesní závod a. s., Vrbno pod Pradědem – Vidly
Ubytování U Skřivánků, Jaroslav Skřivánek, Ludvíkov
Chaloupka U Potoka, Luděk Jedlička, Světlá Hora – Stará Voda

Certifikované zážitky:

Škola jachtingu – výukové plavby, Tomáš Svoboda – Yachtsport Loděnice v Roudně. zdroj: MAS Hrubý Jeseník

Autor: Karel Janeček

22.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.
22

Komentář Stanislava Šulce: Zásadní volby? Volební účast tomu neodpovídá

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
9 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Zásah jako proti dealerovi, tvrdí strana

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek se měl dopustit porušení volebního zákona tím, že dělal nepovolenou kampaň. Policie mu zabavila klíče od auta a odvezla ho na služebnu. Propustili ho krátce před půlnocí.   

AKTUALIZOVÁNO

Útok nožem v Mnichově: cyklista pobodal šest lidí, policie ho zadržela

Policii se po několikahodinovém pátrání podařilo dopadnout pachatele, který v sobotu ráno v Mnichově pobodal šest kolemjdoucích. K incidentu došlo u rušného Rosenheimského náměstí v centru města.

AKTUALIZOVÁNO

Španělská vláda chce sesadit katalánské vůdce. Chystají se demonstrace

Španělský kabinet na svém mimořádním zasedání rozhodl, že nad Katalánskem, které (ne)vyhlásilo nezávislost, převezme kontrolu. Zbaví také funkce katalánské politické představitele a vyhlásí v regionu nové volby. Poprvé v historii tak bude aktivován článek 155 španělské ústavy, který přímou správu Madridu umožňuje.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení