Mnohé příznivce parkúrového skákání tato zpráva Jezdeckého klubu Kateřinky překvapila – a ne zrovna příjemně. Navíc jde v pořadí už o druhou změnu. Původně měla výměna travnatého povrchu za pískový s geotextiliemi proběhnout v první polovině sezony.

Vzdor tvrzení „Nechme to koním, mají větší hlavu" musejí problémy řešit lidé. Původní červnový termín významných závodů byl proto posunut až na polovinu září.

„Nestihli jsme to, přípravné práce si vyžádaly delší časové období. S vlastní výměnou povrchu však chceme začít ještě letos tak, aby příští Velká mohla být už znovu u nás," konstatuje ředitel jezdeckého oddílu v Kateřinkách Vladimír Hruška. Rozhodnutí vyměnit trávu za písek padlo ve chvíli, kdy muselo být parkúrové klání pro rozmoklý trávník – a tím pro neregulérní podmínky – odvoláno.

Pískový povrch je vhodný nejenom pro slunečné, ale i pro deštivé počasí, protože voda vsákne do písku, který rychle prosychá. Další problém, který jezdecký klub a jeho čtyřicet členů čeká, bude stěhování. Částí jeho areálu totiž povede severní obchvat města a klub se vystěhuje na loučku u Stříbrného jezera.

„Pozemek – až na malou část – patří nám a zadní opracoviště už bylo za dva miliony vykoupeno. Přemístění celého klubu bude hodně drahé, a proto stále hledáme vhodné granty," konstatuje Vladimír Hruška. Práce budou podle stavu financí rozfázovány na tři etapy – první zahrne výstavbu kolbiště a tribuny, druhá postavení stájí i kryté jízdárny a ve třetí by měl být postaven ještě hotel.

Jízdárnu čeká několik finančně náročných akcí Letošní výměna povrchu kolbiště bude klub stát zhruba osm milionů korun. Dvaapadesát procent je zajištěno grantem a zbylých osmačtyřicet procent pokryje úvěr. Plánované přemístění celé jízdárny ke Stříbrnému jezeru vyjde klubovou pokladnu podle předběžného odhadu na osmdesát milionů korun.