K rozhovorům na téma Breda se scházíme už potřetí, a to zhruba každý rok ve stejnou dobu. Jsme vždy o rok starší a spolu s námi i budova, o níž je řeč. Nad šálkem kávy a čaje pak Bredu společně krásně opravujeme.

Kamil Kolek je přesvědčivý, to se mu upřít nedá. Před očima mi vyvstávají obrazy opravené budovy, která vstává z popela jako bájný Fénix. V suterénu, přízemí a prvním patře noblesní obchůdky, o patro výš elegantní byty pro mladé.

Chtěla bych tomu věřit. Jen nevím, co budu odpovídat našim čtenářům, když mi napíšou, že jsem zas pěkně nalítla.

Kamil Kolek: Vyřešíme právní věci, pak začne rekonstrukce

Kamil Kolek

Kamil Kolek, který je de facto majitelem bývalého a nyní již řadu let chátrajícího obchodního domu Breda, má svou představu, co s ním bude dál.

Vzdušné zámky?

Na konci jeho vize je opravená budova, jejíž přízemí a první patra jsou vyhrazena elegantním obchůdkům místních obchodníků, jakýmsi posledním mohykánům, kteří v Opavě ještě bojují o přežití.

„Chtěl bych je podpořit. Nemůžeme nasadit takové nájmy jako v novém Bredovi, ale takové, které unesou. Nechci drahé, velké obchody, které tam z plošných důvodů stejně být nemohou, ale kvalitní věci na menší ploše. Případ Breda není zkrátka o velkých nájemcích, jimž pronajmeme celé patro, ale o malých a kvalitních," říká podnikatel a uvádí příklady z nejbližšího okolí: výborný kváskový chleba z obchůdku v Pivovarské ulici, prodejnu koláčků v ulici Na Valech, dobré řeznictví.

Jen tyto obchůdky však Bredu nezaplní. Ve druhém a třetím patře by proto chtěl mít zhruba deset menších nájemních bytů pro mladé lidi, které Opavě podle jeho mínění chybí. Tyto byty by zde přitom nemusely být napořád. Daly by se zrušit, příčky zbourat. Na otázku, zda by v Bredovi chtěl mít i malou fabriku, jako měl kdysi bývalý majitel David Weinstein, Kamil Kolek odpovídá záporně.

Vše je o penězích

Nyní se však vraťme nohama pěkně na zem. Breda k rozhořčení i smutku Opavanů zvenku viditelně chátrá. Vevnitř to prý ale není tak hrozné. Poté, co z něho letos v dubnu museli údajně kvůli vyhořelé elektřině odejít nájemci, byla prý budova v horším stavu.

„Dnes je zavřená, zakonzervovaná, nemusím se už před lidmi stydět, že se dívali na tu hrůzu," vysvětluje Kamil Kolek.

Aby se však opět mohla budova otevřít, k tomu jsou potřeba peníze, protože jak podnikatel říká, vše je jen o nich. Hovoří o sto milionech, vyšší částka by byla návratná jen stěží. „Máme připravenu koncepci i studii. Příští rok vyřešíme složité právní věci. Pevně věřím, že bude dobře. A pak může rekonstrukce začít," slibuje muž, který Bredu de facto vlastní. De iure patří akciové společnosti Family Business.

Co Breda potřebuje?

To, co Breda potřebuje nejvíce, je nová infrastruktura: elektřina, topení. Pak jsou ve hře okna. Jen těch hlavních, dřevěných, kastlíkových, je kolem stovky. Jejich výměna přijde na miliony, a kdyby se podle přání památkářů měla repasovat, stála by prý ještě více.

Kromě toho všeho potřebuje Breda to, co je penězi nepostižitelné: lidské nadšení a touhu postavit ho na nohy. A to Kamil Kolek podle svého tvrzení má. Opakovaně říká, že Bredu může opravit jen srdcař.

Na otázku, co tedy jeho srdce na tuto krásnou chátrající nemovitost říká, odpovídá: „Věřte mi, nebo ne, ale čím jsem starší, tím víc mě Breda trápí, i když mi to lidé nevěří. Až budu jednou na konci svého života, tak bych opravdu nechtěl nechat za sebou takovouto pomyslnou kaňku."

Co také Kamil Kolek dříve o Bredě řekl:> Kvůli Bredě mám výčitky svědomí.
> Pokud bude muset být Breda zavřená, zavřu ji já a nikdo jiný.
> Jestli se mi něco nepovedlo, tak je to dnešní stav Bredy. Strašně moc, moc mě to štve.
> K památkám mám vztah, chtěl bych, aby genius loci toho místa zůstal zachován.
> Opravit Bredu znamená sehnat nájemníky. Je to o ekonomice, penězích.

Breda je v Kolkových rukách od roku 1993

Kolkovi se v polovině 90. let věnovala média kvůli aféře, spojené právě s Bredou. V roce 1993 ji koupil za 45 milionů korun, tedy o 35 milionů méně, než byla původně stanovená cena. „Slevu" si vyjednal na ministerstvu průmyslu, které tehdy vedl Vladimír Dlouhý z ODA.

Posléze vyšlo najevo, že ve stejné době poskytl Kamil Kolek této straně dvoumilionový sponzorský dar. Případ šetřila policie, soud však nakonec řekl, že se úředníci ministerstva ničím neprovinili.