Zajímavá slovní přestřelka se uskutečnila na posledním zasedání zastupitelstva města Ostravy, které se uskutečnilo těsně před prázdninami. V době, kdy už v sále nebyli novináři, se do sebe pustili místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas (ODS) a majitel společnosti Synot Tip Ivo Valenta.

Ostrá obvinění, která mezi nimi padala, by málem zapadla v zapomnění, kdyby na ně Deník náhodou nenarazil v zápise, který město z jednání zastupitelů zveřejnilo na svém webu.

O co tedy jde?

O nic menšího než o obvinění, že o důležitých otázkách nerozhodují v nejlidnatějším obvodu Ostrava-Jih politici, ale kontroverzní šedá eminence z podnikatelských kruhů Oldřich Lahoda. Ten prý řeší to, jak má vypadat vyhláška, jež má z většiny ulic v tomto obvodu vyhnat provozovatele hracích automatů a nechává je jen ve čtyřech vybraných hlavních tepnách.

„Náš ředitel chtěl jednat o vyhlášce s místostarostou Miklasem a ten jej odkázal na pana Lahodu, který je údajně jediným partnerem, který řeší vyhlášku Ostravy-Jihu s představiteli obce," řekl před zastupiteli Ivo Valenta a zároveň připomněl, že Oldřich Lahoda je mimo jiné provozovatelem téhož průmyslu, jako dělají oni. Navíc je vlastníkem nemovitostí z velké části právě v ulicích, které jsou povoleny.

„SPELOS (Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů pozn. redakce) podal v kauze Ostravy-Jihu trestní oznámení pro možné zmanipulování této vyhlášky. Čekáme, jak se to vyvine. Více to nyní nechci komentovat," vyjádřil se nyní ředitel Synot Tipu Petr Mikoška, kterého měl Radim Miklas údajně odkázat na jednání s podnikatelem Lahodou.

Nátlaková hra?

Místostarosta Miklas se tehdy před zastupiteli v sále bránil slovy: „Ivo Valenta je demagog, ale hlavně lhář a podvodník, což teď zjistil. S panem Lahodou, o kterém hovořil, nikdy městský obvod o vyhlášce nejednal, se zástupci Synotu taktéž o vyhlášce nejednali, a tudíž je ani nemohli odkázat na pana Lahodu".

Valenta pak ale ještě jednou zopakoval, že podle něj Radim Miklas jednal s ředitelem Synot Tipu Mikoškou a poslal ho za panem Lahodou. „A teď můžu říct, že lhářem je pan Miklas, protože tak to je," kontroval ještě na zastupitelstvu Ivo Valenta.

Místostarosta Ostravy-Jihu už tehdy toto nařčení dále nekomentoval. Deník se proto snažil zjistit, jestli se proti tak závažnému veřejnému obvinění brání právní cestou.

„To, co řekl pan Valenta na zastupitelstvu, je totální nesmysl. Napsal jsem mu proto dopis, že po něm žádám omluvu. Na to on nepřistoupil. Je pravda, že další kroky jsem v tom už nedělal, nechal jsem to zkrátka vyšumět. Dneska je ve hře celoměstská vyhláška omezující hazard, tak ta snad projde," řekl Deníku Radim Miklas.

To, co na konci června zaznělo na zastupitelstvu Ostravy o jeho propojení s podnikatelem Lahodou, byla podle jeho mínění jedna z nátlakových her, které Synot běžně dělá a obce tomu nejsou schopny čelit. „S panem Lahodou opravdu nejednáme. Vím, že tento člověk existuje, ale je totální nesmysl, že bych s ním jednal o vyhlášce omezující v našem obvodu hazard," dodal ještě místostarosta Miklas.

Kdo je Oldřich Lahoda

Vlivný ostravský podnikatel s výherními automaty a podobnými zařízeními, majitel mnoha realit, obchodník s drahými kameny, jehož majetek se odhaduje na stamiliony. V minulosti byl dvakrát soudně trestán, před spravedlností se skrýval mnoho let v Brazílii. Podle policejních pramenů byl v roce 1995 odsouzen za zkrácení daně, poplatku a podobné dávky a dále za porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. Do ČR měl mimo oficiální hraniční přechod propašovat cigarety. Později utekl a 13 let se skrýval. Zatčen byl v květnu 2009.

Lahoda má pověst tvrdého obchodníka, je to bývalý výborný zápasník. Na webu vítkovických zápasníků se lze dočíst, že „.. v roce 2003 odchovanec a úspěšný zápasník O. Lahoda nabídne a zajistí nové tréninkové prostory v bývalé školce v Ostravě-Výškovicích v Břuskově ulici. Oddíl svépomocí pronajaté prostory upraví a vybuduje jedno z nejlepších zápasnických středisek v ČR".

Zápis ze zastupitelstva, v němž se řeší vyhláška omezující hazard na stranách 71 až 81, najdete na internetových stránkách Ostravy. Adresa je: www.ostrava. cz/cs/urad/mesto-a-jeho-organy/zastupitelstvo-mesta/usneseni-zastupitelstva/volebni-obdobi-10-14.