Provozní budova za Divadlem Antonína Dvořáka v centru Ostravy se na pohled zdá sice nenápadná, v sobě však ukrývá opravdu originální poklad. Více než třicet tisíc kusů divadelních kostýmů je svěřeno do rukou pečlivých pracovnic pod dohledem Evy Janákové, vedoucí výroby kostýmů.

„Zde jednotlivé kostýmy odpočívají a čekají, jestli si je nevybere výtvarník pro nějaké představení. Část šatů dělíme dle barev, část zase dle typu a střihu," zmiňuje Eva Janáková, když procházíme kolem nekonečných stojanů a polic s nápisy jako „rokoko" a „secesní plavky".

Výjimky v množství artefaktů netvoří ani sytě oranžový oblek kosmonauta, desítky čertovských masek nebo hromady nejrůznější obuvi. „Už asi šest let je možné si kostýmy vypůjčit. Obyčejní lidé si tak můžou užít divadelního oděvu a převleky také něco vydělají," dodává Janáková.

Místo vzniku kostýmů, pánská a dámská krejčovna, se však nachází u Divadla Jiřího Myrona. Tady zkušené švadleny tvoří honosné operní róby i střídmější moderní kousky, jejichž návrhy jim předem zasílají výtvarníci. Poté je čeká dlouhý proces zkoušek s herci i potvrzování od autorů.

„Šití složitějších kostýmů zabere i několik týdnů, takto jsme měsíc zdobily faraonův plášť. Naopak fraky a obleky jsou pohlazení pro duši," usmívá se Jiřina Richtrová z pánské krejčovny.

Množství ženských kostýmů zase přibližuje Naďa Válková: „Na jedno představení ušijeme asi 50 dámských šatů, protože sólisté se několikrát převlékají a sbor taky občas vystřídá oděv."

Eva ERTLOVÁ