„Káva je pak silnější," argumentoval v těchto dnech jeden z milovníků této kombinace poté, co ho při silniční kontrole zastavili policisté. Stalo se tak nad ránem v Ostravě-Porubě.

Jedenatřicetiletý muž seděl za volantem vozidla Škoda Felicia.

Ochránci zákona u něj provedli drogový test.

„V ukazatelích amphetamin/met­hamphetamin byl test pozitivní," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková s tím, že motorista následně odmítl odběr biologického materiálu.

Dotyčný nejprve tvrdil, že je nachlazený a v současné době bere větší množství běžné dostupných léků. To se údajně mohlo odrazit v pozitivním drogovém testu.

„Závěrem doplnil, že někdy konzumuje kávu s pervitinem. Dle mužova vyjádření, je pak káva silnější. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz. Je podezřelý z přestupku. O sankci rozhodne příslušný správní orgán," dodala Holčáková.

Geometrická řada

Případů, kdy policisté při kontrolách odhalí zdrogované řidiče, rapidně přibývá. Potvrzují to nejen policisté, ale i zdravotníci.

„Geometrickou řadou nám přibývá počet takových lidí pod vlivem návykových látek. Je to i tím, že policie má metody k záchytu," uvedl například při nedávném spuštění protidrogové kampaně Bereš? Zemřeš!! přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Igor Dvořáček.

Podezření

Zatímco alkoholové testy dělají policisté při každé kontrole, drogové jen při konkrétním podezření. Záleží především na odhadu a zkušenostech policisty.

„Není možné dělat testy každému řidiči. Nejde o levnou záležitost, bavíme se o stokorunách za kus," vysvětlil dopravní policista obeznámený s drogovou problematikou.

Policisté procházejí různými školeními, na kterých se podle určitých charakteristik učí poznávat zdrogované řidiče.

„Může jít o rozšířené zorničky, hyperaktivitu, agresivitu a podobně. Když někdo vystoupí z auta a začne poskakovat ze strany na stranu, tak určitě něco není v pořádku. Ne vždy je to ale takto patrné," dodal policista s tím, že důležité je také předávání zkušeností mezi samotnými policisty.

Honičky

Policisté letos absolvovali řadu divokých autohoniček, při kterých zdrogovaní motoristé nabourali další auta nebo někoho ohrozili. Jako letos v létě v Ostravě, kdy auto málem srazilo dítě. Stalo se tak během stíhací jízdy v Ostravě.

Řidič během jízdy narazil do automobilu, který posunul směrem k místům, kde se nacházelo dítě. Tomu se naštěstí nic nestalo.

Po zadržení se ukázalo, že muž je pod vlivem drog a má vyslovený zákaz řízení.