Na infekčním oddělení opavské Slezské nemocnice si teď pacienti s lymeskou borreliózou a klíšťovou encefalitidou doslova podávají dveře.

„Týdně k nám přicházejí až dva postižení encefalitidou. Průběh jejich onemocnění nebyl zatím vážný, ale případ s těžkým průběhem se letos, stejně jako v minulých letech, určitě objeví," prorokuje primář oddělení Petr Kümpel.

Od začátku sezony bylo v opavské nemocnici léčeno už dvaatřicet případů lymeské borreliózy a jedenáct případů klíšťové encefalitidy. Unikátní případ zažili opavští lékaři v polovině května, kdy léčili lesního dělníka z Krnovska, napadeného stovkou klíšťat. Mladík měl štěstí v neštěstí, dnes už je doma a zdravý.

Lymeská borrelióza začíná zcela nenápadně, a je tím zákeřnější. Signálem bývá červená skvrna s bílým středem v místě kousnutí a postižený by měl ihned vyhledat lékaře. V chronickém stadiu je mimo jiné typická i dlouhodobá únava. Borrelie se v napadeném těle množí a v organismu vyvolávají neurologické, kloubní, srdeční nebo kožní potíže. Proti této záludné nemoci zatím vakcína neexistuje.

Mezi příznaky klíšťové encefalitidy patří v první fázi bolest hlavy, kloubů a malátnost. Tyto potíže sice po několika dnech ustupují, ale vracejí se v plné intenzitě v podobě silných horeček, bolestí hlavy, třesavky nebo zvracení. Postiženému zpravidla vadí i světlo. „Potíže jsou důsledkem dráždění mozkových plen a nemocný může někdy i po vyléčení akutní fáze trpět bolestmi hlavy nebo dokonce částečnou obrnou," konstatuje primář Kümpel.

Upozorňuje, že nejčastěji nechávají rodiče očkovat děti, sebe už méně často. Nejméně je očkovaných seniorů, u kterých však bývá riziko vážných zdravotních následků silnější. Preventivní očkování je přitom vhodné celoročně. U dětí probíhá onemocnění zpravidla lehčí formou a mívá podobu bolesti hlavy, dospělého člověka však takové onemocnění dokáže v lepším případě dlouhodobě vyřadit z činnosti. Může však skončit i doživotními následky nebo smrtí.

Kousnutí člověk vůbec nezaregistruje, protože klíště vylučuje sliny působící jako anestetikum. Zabraňují krvácení a uvolňují tkáň. Virus se dostává se slinami hned do buněk v okolí rány, během chvilky pak do mízních uzlin a rozmnožený putuje do různých částí těla. Odstranění parazita zakapáním je nevhodné, protože dusící se klíště vypouští do rány víc slin než vytažené klasickým kývavým způsobem.