„Když se koloběžky masivněji rozšířily zhruba před pěti lety, šly na dračku jen levnější, obyčejné modely. Dnes se až o stovky procent ročně zvyšuje odbyt dražších a kvalitnějších modelů koloběžek," řekl Deníku Jan Holuša z obchodu Český sport v Mariánských Horách a dodal, že u koupě koloběžky je nutné zvážit, k jakému účelu ji bude sportovec používat.

„Na delší cesty jsou koloběžky, které mají přední kolo o průměru 26 palců a zadní dvacet palců. S těmi se ale ve městě hůře manévruje. Dále existují i koloběžky do terénu, ty se vyrábějí z pevnějších materiálů, mají kotoučové brzdy a hlavně vyšší nášlap. I cena se ale pohybuje jinde," dodal Holuša s tím, že velice populární jsou poslední dobou i koloběžky, které mají speciální pružinu s vodítkem, na níž lze venčit psa.

Koloběžky už dávno nejsou jen záležitostí pro děti. Prodejci nabízejí řady modelů od obyčejných „přibližovadel“ po městě, až po profesionální koloběžky na dlouhé cesty.

„Pružina a flexibilní vodítko pak zajišťuje, že i když s sebou pes trhne, jezdci to neškubne řidítky a pes si neublíží," doplnil prodejce.

Ceny koloběžek se pro dospělého člověka pohybují od dvou a půl do sedmi tisíc korun. Nosnost odrážedel je pak v závislosti na kvalitě a značce výrobce od sto do sto padesáti kilogramů.

Ostravané mohou koloběžky provětrat na všech cyklostezskách a in-line dráhách ve městě. Ideální jsou asfaltové cesty například v Komenského sadech nebo v Hrabové podél Ostravice.

„Je to výborné cvičení. Nemám moc v oblibě běhání, takže si raději vyjedu na koloběžce, ale člověk se musí naučit odrážet každou nohou, aby měl vyváženou zátěž organismu," řekl Aleš Hrastich, který několikrát do týdne vyrazí právě do Komenského sadů.

„Na rozdíl od in-line bruslí nebo kola jsou koloběžky mnohem praktičtější. Můžete pak klidně na zahrádku na pivo, vzít ji s sebou do tramvaje a údržba je taky jednoduchá. Stačí vědět, jak se mění prasklá duše a občas si nechat seřídit brzdy," dodává třiadvacetiletý Ostravan.