Spacáky, oděvy, nádobí, svíčky, baterie, dámské vložky i dětské pleny, darované lidmi i firmami z celé republiky, až do včerejšího dne čekaly ve skladu ostravské pobočky Armády spásy.

V noci ze včerejška na dnešek byly naloženy do kamionů a dnes po ránu vyrazily na dva tisíce kilometrů dlouhou pouť na Ukrajinu.

Pomoc Člověka v tísni
v číslech 
21 opravených uprchlických center
750 domů opraveno
55 000 potravinových balíčků rozdáno rodinám i jednotlivcům
26 436 poukázek na jídlo
4530 lidí dostalo finanční pomoc na nákup základních potřeb
1250 hygienických balíčků
10 000 lidí může využívat vodní pumpu
1200 lidí dostalo léky
150 lidí dostalo finanční pomoc
16 000 lidí ve Vuhledaru dostávalo po dobu dvou měsíců vodu
4 generátory pohánění vodní pumpy v Debalcevu
3 nemocnice dostaly zásoby léků

Čtyři tuny oblečení

Aby pomohly lidem, kteří se následkem válečného konfliktu ocitli bez prostředků a často i bez domovů.

„Odhaduji to na čtyři tuny oblečení a asi patnáct tun ostatních potřeb. Věci jsou z celé republiky, ještě do konce minulého týdne probíhala sbírka," říká Marek Štus, který pro Armádu spásy sbírku organizoval.

Pět kamionů

Kolona pěti kamionů s humanitární pomocí vyjela včera ráno z Jablonného nad Orlicí. Na řidiče čekalo ještě několik zastávek. Ve Znojmě například nakládali desítky tun mouky, další potřebné věci v Šumperku a Krnově.

Navečer se kamiony sjely do Ostravy, aby zde naložily zbytek pomoci. Dnes se celá kolona vydá přes Polsko do ukrajinského Slavjansku. Letos již druhý konvoj se 110 tunami české pomoci vypravila společnost Člověk v tísni.

Pro uprchlíky a další lidi zasažené konfliktem na východě Ukrajiny veze mouku, střešní krytinu, fólii, lehátka, spací pytle, hygienické prostředky, nádobí, lékárničky nebo oblečení. Více než 110 tun české pomoci v hodnotě 975 tisíc korun bude desetitisícům nejpotřebnějších lidí distribuovat ukrajinský tým Člověka v tísni.

72 tun mouky

„Přes 72 tun mouky pomůže tisícům lidí, kterým rozdělujeme potravinové balíčky, 16 tun střešní krytiny zase pokryje desítky střech poničených boji. Fólie je teď na východní Ukrajině velmi žádaným zbožím, protože lidé s ní provizorně zakrývají vysklená okna. Montážní pěna pomůže při opravách domů," vypočítává koordinátor ukrajinských programů Člověka v tísni Vladislav Vik.

První konvoj se střešní krytinou a oblečením vypravil Člověk v tísni už na začátku ledna. Dvě třetiny z něj jsou už ale rozdané. Zejména teplé oblečení šlo doslova na dračku.

„Lidé tam často žijí týdny v krytech nebo bunkrech a utíkají narychlo jen se základními věcmi," vysvělil Vik.

K TÉMATU

Na vypravení a hlavně zaplnění už v pořadí druhého konvoje kamionů se podílela řada firem, neziskových a humanitárních organizací, ale také obyčejných lidí.
Dopravu, tedy kamiony, řidiče a pohonné hmoty věnovala stejně jako v případě prvního konvoje česká firma Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí.
„Komerční doprava takového množství materiálu by stála 600 tisíc korun," podotkl Vik. Firma Cembrit přispěla 16 tunami krytiny. Společnost Penam do konvoje věnovala mouku v hodnotě přes 500 tisíc korun, která naplnila tři z pěti kamionů.
Několik tun materiálu dodala znovu i ADRA. „Povezeme přibližně čtyři tuny materiálu, které jsme nasbírali v rámci sbírky v Moravskoslezském kraji. Konkrétně 1,5 tuny potravin, půl tuny zdravotnického materiálu a tunu teplého oblečení. Na místě budou pomoc distribuovat naši spolupracovníci a dobrovolníci. Další dodávku potravin se chystáme zavézt za tři týdny, tentokrát na západ do Mukačeva. Krize je v celé zemi, kde kvůli inflaci neúnosně vzrostly ceny potravin. A to až na dvojnásobek," říká Kateřina Piechowicz z organizace ADRA.
Podobně jako do prvního konvoje, přispěla i Armáda spásy. „Oblečení od veřejnosti sbíráme již několik let, nyní nově i do sběrných kontejnerů. Jsme rádi, že jsme díky štědrosti spoluobčanů mohli do posledního konvoje přispět celkem 40 tunami ošacení," říká Pavla Vopeláková z Armády spásy.
Diakonie České církve evangelické se tentokrát zaměřila na aktuálně nejpotřebnější věci, jako jsou matrace, spací pytle, lopaty nebo čisticí potřeby.