„Sami nic naléhavého nepotřebujeme. Proto jsme koupili certifikát na šicí stroj. Sama šiji a vím, že ten stroj pomůže s oblékáním nejen rodině, která jej dostane, ale umožní jim i vydělat nějaké peníze," říká paní Eva.

Dárkový certifikát „Skutečný dárek" společnosti Člověk v tísni je formou pomoci rodinám v chudých zemích. Lidé mají možnost zakoupit certifikát na konkrétní druh pomoci ve dvaceti prodejnách po celé republice nebo z pohodlí domova na internetu. Ostravané jej dostanou na dvou místech – v prodejnách Albi na Nové Karolině nebo v Shopping parku.

„Nejvíce jdou na odbyt kuřata a kozy, tedy hmotné dárky. Zatím je ale poptávka nižší než loni. Alespoň podle toho, jak lidé nakupují na internetu. Projekt běží od roku 2009 a dosud každoročně rostl. Ale uvidíme v polovině ledna, jakmile proběhnou inventury v prodejnách," nevzdává se naděje Tomáš Vyhnálek ze společnosti Člověk v tísni. Jak podotkl, lidé na Moravě jsou štědří. Podle statistik přispívají Ostravané, Olomoučané a Brňané do projektu nejvíc, hned po Praze.

Pomoc směřuje do nejchudších částí světa. „Nevezeme to nikam, vše kupujeme na místě," vysvětlil Vyhnálek. Konkrétně kuřata a kozy nakupují nejčastěji v Africe pro rodiny v Etiopii nebo Angole. Od roku 2009 už tak společnost Člověk v tísni rozdala například 4775 koz, 1000 ovcí nebo více než 11 tisíc kusů drůbeže. Radost novým majitelům udělalo také 168 krav a 7 buvolů nebo 44 oslíků s povozem. Podpořili také 344 rodin v Kambodži při nákupu ekologických bioplynáren a postavili 164 včelích úlů…

Sám Vyhnálek podle svých slov zakoupil letos „bezpečný porod". „Mám dvě malé děti, tak mi to přijde jako hezký osobní dárek. K tomu jsem přidal ještě čokoládu, abych jej osladil," říká. Jak doplnil, právě tento typ dárků směřuje nejčastěji do Kambodže. „Už několik let tam pomáháme ve zdravotnictví. Když jsme začínali, v porodnických centrech nebylo skoro žádné vybavení, netekla tam voda ani nebyla elektřina. Zdravotníci stáli s prázdnýma rukama. To se nám daří postupně měnit. Díky projektu Skutečný dárek jsme nakoupili základní vybavení, česká zdravotnice místní naučila, jak jej nejlépe využívat. A díky tomu, že projekt funguje už několik let, víme, že se v porodních centrech snížila úmrtnost matek. Ta je v Kambodži velký problém."

Kromě certifikátů na zvířata, jsou v nabídce „skutečných dárků" i další praktické věci – kanystry na vodu, záchod, včelí úl, bioplynárna, pumpa na čistou vodu, školní tabule… A také dárky nehmotné povahy, jako je právě bezpečný porod, zdravé dětství či ošetření nemocného… V cenových relacích od 150 korun až po 25 tisíc.

„Mně osobně přijdou nejsympatičtější dárky, související se školstvím. Novinkou je, že nyní podporujeme i to naše. Zavedli jsme certifikáty například na doučování, podporu učitelů nebo první knížku. Vzdělání je klíč k tomu, aby si lidé pomohli sami," říká Vyhnálek.

Na straně druhé straně je třeba počítat i s tím, že ne každý je nakloněn podobnému typu dárku. Zvláště, když očekával od blízkých pod stromečkem něco zcela jiného než dárkový certifikát. „Já to koupila loni. Obdarovaní byli všichni a nikomu se to teda asi moc nelíbilo. Já ale odmítám investovat tisíce za kraviny, u kterých si nejsem jistá, jak skončí. Je to zvláštní dárek – spokojená jsem já a snad i pár lidí, kterým ty peníze pomůžou. Obdarovaný se ale tváří divně," svěřila své zkušenosti na webu emimino diskutující pod přezdívkou Mišmiš.