Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský soud řešil vloni řadu závažných případů. Jaké to byly?

Ostrava - Krajský soud řešil vloni vražedné případy, nepochopitelné útoky i kuriózní loupeže. Připomeňte si s námi ty největší kauzy loňského roku.

20.1.2014
SDÍLEJ:

Krajský soud v Ostravě. Ilustrační foto.Foto: archiv

Přizabil nahého soka

K deseti rokům vězení byl v únoru odsouzen osmadvacetiletý Antonín Mikulka z Bruntálu. Podle trestního senátu v červnu 2011 přizabil muže, kterého načapal nahého v posteli se svou přítelkyní. V návalu vzteku popadl dřevěnou nohu od stolu a spícího vetřelce několikrát prudce udeřil do hlavy. Nevítaného návštěvníka vzápětí chytil za ruku a odtáhl jej ke dveřím. Poté ho vystrčil na chodbu tak razantně, až dotyčný spadl ze schodů. Sok utrpěl těžká zranění. Krvácel do mozku a měl řadu zlomenin. Přežil jen shodou šťastných okolností. Mikulka se násilnosti dopustil necelý měsíc poté, co opustil žalář, kde si odpykával trest za předchozí zločin.

Lupiči z Francie

Dva Francouzi, kteří mají na svědomí milionovou loupež, k níž došlo v prosinci roku 2011 v Karviné, stráví ve vězení shodně pět a půl roku. V březnu o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě. Odsouzenými jsou pětadvacetiletý Rémy Philippe René Hassler a stejně starý Idir Nezreg. Před Vánocemi 2011 vnikli do rodinného domu v Karviné-Ráji, odkud si odnesli přes milion korun. Během vloupání je však překvapila žena, která zde bydlela a nečekaně se vrátila domů. Cizinci maskovaní kuklami ji spoutali a zamkli ve spíži. Strůjcem plánu byl Hassler, který rodinu velmi dobře znal chodil totiž s dcerou přepadené ženy. Věděl, že rodina má v domě velkou hotovost a majitel je na zahraniční dovolené. Nepočítal ale s tím, že se nečekaně objeví matka jeho přítelkyně.

Ojedinělý proces

Zveřejnění rozsudku v regionálním tisku formou inzerátu takový trest uložil v březnu Krajský soud v Ostravě občanskému sdružení Athena z Ostravy, které se zodpovídalo z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Šlo o jeden z prvních procesů v České republice, kdy byla k trestní zodpovědnosti hnána právnická osoba. Občanské sdružení Athena je společnost pro vzdělávání a rozvoj žen. Její stíhání začalo v roce 2012 poté, co vyšly najevo finanční nesrovnalosti týkající se dotace. Ukázalo se, že sdružení neoprávněně žádalo o proplacení dvouměsíční mzdy za červen a červenec 2011 pro svou zaměstnankyni, ačkoliv žena do práce fakticky nastoupila až v srpnu.

Čtrnáct roků za smrt v „italské" domácnosti

Ke čtrnácti rokům vězení byl v březnu odsouzen třiačtyřicetiletý Robert Pešat z Ostravy. Podle obžaloby připravil o život svou družku. Tragédie se odehrála počátkem května roku 2012 v bytě v luxusním komplexu v centru Ostravy. Pešat se živil poskytováním půjček, družka pro něj připravovala inzerci. Podle svědků se partneři často hádali, nechybělo ani násilí. Významnou roli sehrál alkohol, který si oba dopřávali. Během posledního konfliktu Pešat ženu surově napadl. Bití zřejmě trvalo několik hodin. Údery rukou, nohou, možná i různými předměty směřovaly zejména na hlavu. Žena později upadla do bezvědomí a na následky zranění zemřela. Mimo jiné utrpěla poranění mozku.

Obžalovaný během své výpovědi připustil opileckou partnerskou potyčku, při které padaly facky i kopance, vyloučil však, že přítelkyni vážně zranil.

Heroinový král dostal jedenáct let

Říkalo se mu heroinový král Ostravy. Sám přitom drogy nebral a chránil před nimi i své děti. Dobře totiž věděl, co dokáží z člověka udělat. Řeč je o padesátiletém Vietnamci Dinh Ngoc Le, kterého v dubnu Krajský soud v Ostravě poslal na jedenáct roků za mříže.

Cizinec podle obžaloby heroinem a pervitinem zásoboval velkou část ostravských narkomanů. Drogy byly mimo jiné k mání v jeho domě v Ostravě-Hulvákách, který fungoval jako nonstop obchod. Podle nepřehlédnutelné růžové fasády se mu říkalo Pink House. Právě tento krycí název policie použila pro razii, při níž kromě Vietnamce zatkla i dvě ženy z Ostravy. Skupina prodala kilogramy heroinu a pervitinu za několik milionů korun. Měli náhodné i stálé odběratele. Někteří za nimi chodívali takřka denně. Například jeden z nich během dvou let nakoupil heroin za půldruhého milionu korun.

Muž týral matku

Šest let vězení za terorizování vlastní matky. Takový trest si v květnu u Krajského soudu v Ostravě vyslechl padesátiletý Karel Rožaš z Ostravy. Podle názoru senátu několik let fyzicky i psychicky týral sedmasedmdesátiletou příbuznou. Dělo se tak v jejím rodinném domě v Ostravě-Radvanicích, kde společně žili.

K násilnostem docházelo od června 2009 do září loňského roku. Rožaš svou matku nejprve napadal jednou měsíčně. Intenzita útoků se ale stupňovala. V závěru jí ubližoval i několikrát týdně. V srpnu loňského roku situace dospěla tak daleko, že důchodkyně ve strachu vyskočila z okna svého pokoje a utekla.

Rožaš podle žalobkyně vyhrožoval i tím, že celý rodinný dům vyhodí do vzduchu. Důvodem měl být údajný padesátitisícový dluh týkající se dědictví, který po matce požadoval.

Smrtící střelba z kuše

Nebyla to nešťastná náhoda, nedbalost ani nutná obrana. Šlo jednoznačně o odplatu. K takovému rozhodnutí dospěl v květnu Krajský soud v Ostravě, který na deset let poslal za mříže Jaromíra Šebestu (39 let) z Chotěbuzi na Karvinsku. Šebesta v dubnu 2012 kuší zastřelil devětatřicetiletého Roma Martina Hospodiho. Ten s dalšími lidmi vnikl na jeho pozemek a údajně i do sklepa. Šebesta si myslel, že přišli krást. Vzal kuši a vyšel ven. Na nevítané návštěvníky začal křičet, aby okamžitě odešli. Ve chvíli, kdy Hospodi nasedal do auta, vystřelil. Šíp muže zasáhl do hlavy. Rom po několika dnech zraněním podlehl. Šebesta se hájil tím, že se bál. Proto si vzal kuši. Samotný výstřel pak označil za nešťastnou náhodu. Prý uklouzl a nechtě zmáčkl spoušť. Soud ale této verzi neuvěřil.

Moučná loupež

K osmi a půl roku vězení byl v červnu odsouzen jedenačtyřicetiletý Slovák Vladimír Talapka, který v březnu 2012 s atrapou bomby v ruce přepadl pobočku ČSOB v Ostravě. Odnesl si 580 tisíc korun. Slovák k výrobě pekelného stroje mimo jiné použil dva kilogramy mouky, drátky a svítilnu. Vše vložil do kufříku, s nímž se 8. března v dopoledních hodinách vydal do banky v Ostravě-Zábřehu. Ředitelku pobočky pak pod hrozbou odpálení přiměl vydat peníze. Talapka před soudem tvrdil, že se stal obětí vymahačů dluhů, s nimiž se předtím zapletl. Muži ho údajně přinutili, aby šel do banky.

Osm let za jedovatý metanol

U Krajského soudu v Ostravě padl v srpnu první zásadní rozsudek v metylalkoholové kauze, která si od září 2012 vyžádala na padesát životů. K osmi rokům byli odsouzeni Petr Hlava (40 let) a Marek Ženíšek (33 let) z Karvinska. Jednalo se o distributory otráveného alkoholu, po jehož vypití koncem října 2012 na Karvinsku jeden člověk zemřel a další čtyři lidé měli vážné zdravotní problémy. Soud oba obžalované uznal vinnými z úmyslného obecného ohrožení. Hrozilo jim osm až patnáct let žaláře. Podle žalobce vědomě dali do oběhu několik lahví alkoholu bez kontrolní pásky, přestože v té chvíli již věděli o případech smrti v důsledku požití toxického alkoholu obsahujícího metanol. Odkud láhve získali, se během vyšetřování zjistit nepodařilo.

Mafiánská poprava

Hrůzný čin připomínající popravu v mafiánském stylu uzavřel v srpnu Krajský soud v Ostravě. K patnácti rokům vězení byli odsouzeni bratři Kamil Rossi (32 let) a Dušan Juříček (26 let) z Novojičínska. Podle obžaloby chladnokrevně zavraždili takzvaného bílého koně (26 let). Jeho tělo spálili a ostatky zahrabali na zahradě. Ke zločinu došlo v roce 2008 na Novojičínsku. Vše vyšlo najevo až v roce 2012. Rossi a Juříček se na podzim roku 2008 zapletli do úvěrového automobilového podvodu. Jako bílého koně použili svého známého. Ten je ale později začal vydírat. Bratrům došla trpělivost a vylákali jej do garáže jejich rodinného domu. Uvnitř rozprostřeli igelitové pytle, aby oběť svou krví nepotřísnila zem a stěny. Když nic netušící muž přišel na dohodnutou schůzku, napadli ho baseballovou pálkou. Když zjistili, že stále žije, uškrtili ho. Tělo později spálili za domem a ostatky zahrabali.

Za loupežnou vraždu padl výjimečný trest

K výjimečnému pětadvacetiletému trestu byl v říjnu odsouzen pětačtyřicetiletý Petr Rohel z Ostravy, který brutálním způsobem připravit o život třiapadesátiletého muže. Podle senátu ho ubil v noci ze 7. na 8. listopadu 2012 v jeho rodinném domě ve Frenštátu pod Radhoštěm. Rohel jej sedmnáctkrát udeřil nezjištěným předmětem do hlavy, zasadil mu také dvě rány nožem do krku. Výsledkem byla devastující zranění a okamžitá smrt.

Mrtvolu odtáhl na zahradu a zaházel v kompostovišti. Z domu ukradl kola, počítač a cennosti, vše za necelých třicet tisíc korun. Poté odjel v autě mrtvého muže.

Rohel před soudem prohlásil, že není vrah. S mužem se znal a občas jej navštěvoval. Když k němu přišel naposledy, údajně ho našel mrtvého. Prý zpanikařil a tělo nepochopitelně ukryl do kompostu.

Nutná obrana

Připravila o život svého druha, do vězení ale nepůjde. Zabila ho totiž v nutné obraně. K takovému závěru dospěl v listopadu Krajský soud v Ostravě, který vynesl zprošťující verdikt nad Vlastou Pludrovou z Opavy-Kylešovic. Tato žena v prosinci 2012 ubodala nožem svého přítele. Státní zástupce ji obžaloval z trestného činu zabití. Hrozily jí tři roky až deset let vězení.

Podle soudu ale nešlo o trestný čin. Jak zdůraznil předseda senátu, Pludrová odvracela útok, který trval kolem dvaceti minut. V jeho závěrečné fázi muž napadl i jejího otce, který se snažil dceru bránit. Vzápětí Pludrová popadla nůž a začala bodat.

Podle Pludrové ji druh v minulosti několikrát napadl. Údajně na ni vytáhl nůž, dokonce ji i rdousil. K násilí došlo i den před tragickou událostí.

Podpálit boudu

K pěti a půl roku vězení byl v prosinci odsouzen čtyřicetiletý Martin Pustějovský z Ostravy, který v opilosti a návalu vzteku podpálit boudu, v níž u cizího muže spala jeho alkoholem znavená družka. Ta naštěstí utrpěla jen lehká zranění.

K činu došlo v srpnu 2012 ve Slezské Ostravě. Pustějovský osudného dne stejně jako jindy popíjel s kamarády z řad bezdomovců. Opilou přítelkyni nechal ležící za obchodem ve Slezské Ostravě. Večer se po ní začal shánět. Našel ji spící v dřevěné boudě u svého známého. Pokusy o její probuzení byly marné. Rozzlobený Pustějovský na adresu muže pronesl několik výhrůžek. Vzápětí venku škrtl zapalovačem a zapálil igelitovou tašku s oblečením, kterou přiložil ke stěně provizorního příbytku. Z něj zanedlouho vyšlehly plameny. Jen shodou okolností nikdo nezemřel. Muž obývající boudu ženu v posledním okamžiku vynesl. Pustějovský prohlásil, že svého činu lituje a nechtěl nikomu ublížit.

Autor: Jaroslav Perdoch

20.1.2014
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
2 20

Babiš o migračních kvótách: EU znovu Česko nepřehlasuje

Praha. Ilustrační foto.
29

Praha slaví stříbrnou svatbu s UNESCO

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Merkelová jednala se Schulzem. Velká koalice je na spadnutí

Ve hře o německou vládu se vyjasňuje. Ve středu večer došlo k napjatě očekávanému setkání Angely Merkelové s představiteli SPD. Šéfka CDU/CSU jednala s šéfem SPD Martinem Schulzem dvě a půl hodiny, diskuze byla údajně "otevřená a prodchnutá důvěrou". Německá média hovoří o důležitém kroku k vytvoření velké koalice.

DOTYK.CZ

Bad Boy světové reklamy se vrátil. Oliviero Toscani je zpátky v Benettonu

Slavný tvůrce kontroverzních světových kampaní z 80. a 90. let se vrátil zpátky do firmy, která ho proslavila. Oliviero Toscani začíná opět vytvářet reklamní kampaně firmy United Colors of Benetton. A hned první kampaň jakoby připomínala nedávnou českou kauzu.

Malík je novým šéfem fotbalu. Reakce? Úleva i slova o ostudě

Martin Malík má za sebou první den v roli šéfa českého fotbalu. Strávil jej poradami v sídle na Strahově, ale také si už vyslechl první komentáře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT