Varhanářství proslavilo Krnov, takže zdejší varhanáři pod vedením Roberta Ponči si s nástrojem z Dobrušky jistě poradí. Pracují na něm od půlky června.

Už vyjmuli prospektové píšťaly, sundali z varhanní skříně výplně a postupně demontovali všechny komponenty související s pneumatickou trakturou. Dále provedli částečnou demontáž měchu, který je umístěn na půdě.

„Díly bylo nutné převézt do Krnova do naší varhanářské dílny. Předpokládám, že je vrátíme zhruba za deset dní. Práce budou částečně probíhat i v Dobrušce v Husově sboru. Jde především o varhanní skříň, která se převážet nebude.

Zhruba v září nebo říjnu se všechny díly zase začnou skládat. Potom by měla proběhnout intonace a ladění. Dokončovací práce souvisí hlavně se zvukem," představil zajímavou zakázku krnovský varhanář Robert Ponča, který se poprvé vypravil do Dobrušky loni, aby zhodnotil skutečný stav nástroje a mohl zpracovat nabídku.

Údržba je nutná

Jedná se o varhany, které v roce 1904 vyrobila renomovaná německá firma A. Schuster & Sohn Orgelbau ze Zittau. Mají celkem 999 píšťal. „Předtím jsme potřebovali vidět, v jakém rozsahu je nástroj napaden dřevokazným hmyzem.

Ukázalo se, že nástroj je opravdu ve špatném stavu. Například barokní nástroje hrají stále, ale u tohoto typu je spousta pneumatických kožených komponentů, které je třeba po určité době vyměnit.

To, že nehraje, bylo způsobeno hlavně tím, že delší dobu byl bez údržby. Právě systém těchto varhan údržbu vyžaduje. Aby byl nástroj v pořádku, měla by se provádět ve větším rozsahu každých třicet let. Pokud se to neudělá, dostane se do stavu, kdy je nehratelný," popsal Ponča zakázku pro Dobrušku.

Unikátní nástroj

Aby si varhanáři ověřili, zda jde spíš o sériovou výrobu nebo unikátní zakázkový nástroj, rozhlédli se po okolních varhanách.

„V okolí neexistuje žádný podobný nástroj. A navíc, i kdyby se totožný nástroj postavil, nikdy nebude zvukově stejný. V každém prostoru zní nástroj jinak. Výhodou tohoto nástroje je, že varhanář, který ho stavěl, používal kvalitní materiály.

Píšťaly jsou materiálově velmi dobře zvolené, dobře intonovatelné, takže je dobrý předpoklad, že budou dobře fungovat i nadále," doplnil optimisticky Ponča, který studium na varhanářské škole zakončil v roce 1999.

Po krátké praxi u varhanářské firmy se rozhodl, že než být někde zaměstnán, raději si vyzkouší, zda zvládne vlastní varhanářskou firmu. Od těch dob mu rukama projdou průměrně každý rok dvoje varhany. Je přesvědčen, že v listopadu bude nástroj v Dobrušce perfektně připraven na koncerty, které se zde chystají.

Všem, kteří přispěli do sbírky na renovaci vzácných varhan poděkovala farářka Církve československé husitské v Dobrušce Erika Oubrechtová. Je mezi nimi například herec Josef Somr nebo vicepremiér Pavel Bělobrádek, který v Dobrušce absolvoval gymnázium.

Fidel Kuba, Dana Ehlová