Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnovské vánoční trhy: rozsvícení stromu s ohňostrojem a zajímavým programem

/POZVÁNKY NA DALŠÍ ADVENTNÍ AKCE/ Krnovské náměstí bude od 5. do 20. prosince patřit vánočním trhům. Kromě stánkového prodeje vánoční atmosféru doplní kulturní program.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Letos v něm vystoupí skupiny Nebe a Mirai, cimbálovka Opavští hudci, zpěvačky Lada Soukupová a Adéla Petřeková či pěvecký soubor Maranatha Gospel Choir. Diváci TV Šlágr pak jistě přivítají koncert Veselé trojky Pavla Kršky. Děti potěší charitativní odpoledne s Kofolou, Vánoce s Českým rozhlasem Ostrava nebo Klauni z Balónkova.

Prvním dnem vánočních trhů je sobota 5. prosince.

„Návštěvníky čekají ukázky vánočních zvyků, koncerty havířovské skupiny Nebe, proslavené hity Vteřina, Než se rozední či Padáky, a Souboru alternativní hudby – SAH, který tvoří žáci základní školy na Janáčkově náměstí. Vrcholem soboty bude rozsvícení vánočního stromu doprovázené ohňostrojem a setkáním s Mikulášem," uvedla Dana Gojná z odboru školství, kultury a sportu.

Mikulášská neděle přinese spoustu hudby, představí Středisko volného času Méďa a pro nejmenší je připraveno promítání pohádek. „Rovněž v dalších dnech nebude na náměstí vždy v odpoledních hodinách zajímavý program," doplnila Dana Gojná.

Zatímco v minulosti Krnov pořádal jen třídenní nebo pětidenní jarmarky, letošní šestnáctidenní program je novinkou. K dalším vánočním novinkám patří podvečerní prohlídky radniční věže nebo rozšíření vánoční výzdoby, která se letos rozzářila už 29. listopadu.

V rozpočtu města Krnova je na Vánoce vyčleněn milion korun. „Z této položky jsou financovány veškeré záležitosti týkající se vánoční výzdoby, od jejího nákupu a servisu přes montáž a demontáž, dále je z ní placena instalace a deinstalace vánočních stánků, montáž a demontáž zastřešení pódia, poplatky OSA, účinkující, zvukař, ohňostroj, bezpečnostní agentura, která stánky hlídá přes noc, a další režijní náklady," dodává Monika Vyležíková s tím, že část peněz se do rozpočtu vrátí z pronájmu prodejních stánků.

Kostelecký vánoční jarmark

Mateřská škola Slunečnice v Krnově-Kostelci pořádá v neděli 6. prosince od 13 hodin v klubu Kofola Kostelecký vánoční jarmark.

„Mateřská škola má již řadu let zkušenosti s pořádáním jarmarků velikonočních, ale pro letošní rok připravuje také jarmark ve vánočním duchu. Všichni zaměstnanci a děti vyrábějí spoustu krásných vánočních dekorací, které můžete na jarmarku obdivovat a také nakupovat. Můžete se těšit na dekorace z látky, papíru, drátků, perníku, keramiky i z přírodnin," uvedla Marcela Vávrová, ředitelka MŠ Slunečnice.

Návštěvníci jarmarku v Kostelci si mohou sami vyrobit vánoční dekorace, pustit lodičku čí rozkrojit jablíčko. Jarmark doplní vystoupení dětí z obou pracovišť školy. Děti z Bruntálské ulice se představí ve 14 hodin, ze školky v Albrechtické ulici v 15 hodin. V 16 hodin vystoupí děti z partnerské polské mateřské školy z Kandřína-Kozlí.

Pozvání na Kostelecký jarmark přijala také hudební skupina z Dětského domova Lichnov.

Mikulášská nadílka s čerty

O víkendu uvidí návštěvníci galerie v Jiříkově nejen čerty vyřezávané, ale i ty živé. Pro děti jsou připraveny netradiční prohlídky spojené s mikulášskou nadílkou.

O víkendu uvidí návštěvníci galerie v Jiříkově nejen čerty vyřezávané, ale i ty živé. Pro děti jsou připraveny netradiční prohlídky spojené s mikulášskou nadílkou. foto: Deník/Dalibor Otáhal

Netradiční mikulášský víkend proběhne v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově. Mikuláše se děti nejspíš nedočkají, zato si hojně užijí čertů, vyřezávaných i těch v kostýmech.

V Pradědově galerii je jedna expozice věnovaná jen čertům. Ve sklepení je peklo, kde Lucifer sedí na trůnu, vyřezaní čerti v životní velikosti hrají karty a hříšníci se vaří v kotli. A aby se náhodou čerti nedostali ven, je expozice zvenčí chráněna anděly.

Nyní řezbář Jiří Halouzka vyřezal pět nových čertů, návštěvníci si je mohou prohlédnout přímo v jeho ateliéru, který je jinak uzavřený. Děti si mohou sochy čertů osahat, prohlédnout si čertí rodinu, je zde i jedna „jezdecká" socha. „Děti si mohou na čerta vylézt a vyzkoušet si, jaké to je sedět čertovi na zádech," popisoval nové sochy řezbář Jiří Halouzka. A mezi tou skupinou vyřezaných čertů budou i živí čerti v kostýmech.

„Každé dítě, které přijde, od nás dostane pamlsek. Pokud rodiče chtějí pro své děti nějakou další nadílku, ať ji přinesou, dětem ji předáme. A samozřejmě si projdou a prohlédnou celou galerii, máme ji nově nasvícenou." řekl Jiří Halouzka.

Mikulášska, nebo spíš čertovská nadílka proběhne v Jiříkovské galerii v sobotu 5. a v neděli 6. prosince od 9 do 17 hodin. Pak se čerti z ateliéru přestěhují do čertovské expozice, kde budou stále k vidění.

Osoblažka: Mikulášský parní vlak

Lokomotivu obsadí čerti, andělé zas vagony a Mikuláš bude čekat na nádraží v Osoblaze. Tak bude vypadat Mikulášský parní vlak, který pojede Osoblažkou v sobotu 5. prosince.

Lokomotivu obsadí čerti, andělé zas vagony a Mikuláš bude čekat na nádraží v Osoblaze. Tak bude vypadat Mikulášský parní vlak, který pojede Osoblažkou v sobotu 5. prosince. foto: Deník/Fidel Kuba

Osoblažská úzkokolejka v sobotu 5. prosince zve všechny hodné děti na Mikulášský parní vlak. Zatímco parní lokomotivy se zmocní čerti, nad vyhřátými zavřenými vagonky převezmou stráž andělé.

„Kdo si udělá čas na výlet s párou na Osoblažsko, na konci ještě dostane sladkou odměnu," vzkazuje Mikuláš. „Doufáme, že děti budou mít připravené nějaké básničky nebo říkanky, protože bychom je nechtěli všechny vozit s čerty na uhlí v parní mašince," doplnil Pavel Schreier ze Slezských zemských drah.

Parní vlak s čerty a anděly vyjíždí z nádraží z Třemešné ve Slezsku v 10.45 hodin. Do Osoblahy dorazí v poledne. Zde již bude děti vyhlížet Mikuláš s odměnou, kterou připravil Klub přátel osoblažské úzkokolejky.

„Za takzvanou čertovskou přirážku k jízdnému se mohou děti v Osoblaze těšit na sladkou odměnu. Samozřejmě pokud budou hodné," upozornil předseda klubu David Chovančík. Pro děti tak budou připraveny sladkosti a pro dospělé Pivní vagon se svařákem, grogem i něčím k zakousnutí

V Osoblaze až do odjezdu parního vlaku na zpáteční cestu budou připraveny hry pro děti. Odjezd z Osoblahy je naplánován na 15.10 hodin. Do Třemešné se Mikulášský parní vlak vrátí v 16.42 hodin.

Mikulášský jarmark v Karlovicích

Akce nejen pro děti se uskuteční v sobotu 5. prosince na místním fotbalovém hřišti.

Na zahájení programu v 15 hodin vystoupí divadelní a šermířská společnost Arcus Vítkov, která zahraje pohádku S čerty nejsou žádné žerty. Po vystoupení přijde Mikuláš se svými pomocníky rozdávat nadílku. Součástí akce je i vánoční dílna pro děti, kde si mohou vyrobit voňavá mýdla, a také jarmark nabízející místní lidovou tvorbu.

Návštěvníci se mohou těšit na výstavu rukodělných výrobků, jako jsou perníčky, svícny, pletené zboží nebo karlovická keramika. Pro děti bude zdarma nachystaný vánoční čaj a v místním stánku si mohou lidé k zakousnutí koupit koblížky.

Mikulašská nadílka v Horním Benešově

Všechny, kdo v pátek 4. prosince zavítají na Mírové náměstí do Horního Benešova, potěší bohatý program místních obyvatel.

Uskuteční se zde tradiční vánoční trhy a další akce při příležitosti rozsvěcování vánočního stromu. Program začíná ve tři hodiny odpoledne Během o vánočního kapra, kterého se účastní děti Základní školy Horní Benešov. Děti si pro návštěvníky také připravily hudební vystoupení, při kterém bude probíhat mikulášská nadílka a zakončí jej rozsvícení vánočního stromu.

Po rozsvícení proběhne soutěž pro děti o nej… čertovskou masku. Na závěr programu vystoupí od 17 hodin hudební skupina Maraton a po celou akci ukončí v 19.30 hodin ohňostroj. Mimo tento program bude taky od 14 hodin v Informačním centru a městské knihovně Horního Benešova probíhat Ježíškova dílna.

Mikulášská obchůzka ve Valašské Polance. Ilustrační foto.

Adventní koncerty

Adventní koncerty v evangelickém kostele pokračují v neděli 6. prosince akcí TenSing Krnov Gospel Night 2015. Ten Sing je dramaticko-taneční sbor s kapelou, který tvoří mladí lidé od třinácti do devatenácti let. V Krnově funguje v rámci organizace YMCA Dap.

Krnovský Ten Sing byl založen v roce 1992, takže patří k nejstarším v republice. V současnosti funguje pod vedením Vlaďky Hudeczkové a Lucie Šmírové. Prodejní stánek na tomto koncertě bude mít denní stacionář Benjamín. Adventní koncerty Českobratrské církve evangelické začínají vždy v 16 hodin.

Mokrý Mikuláš
Mikuláš navštíví v sobotu 5. prosince i wellness centrum v Bruntále. Od 15 do 18 hodin je zde připraven program plný zábavy, hudby a soutěží pro všechny věkové kategorie.

Mikuláš v kině
V bruntálském kině Centrum je v pátek 4. prosince od 17 hodin připravena filmová pohádka a mikulášská nadílka. Děti uvidí novou kreslenou pohádku Hodný dinoaurus. Po zhlédnutí filmu přijde za dětmi Mikuláš spolu s andělem a čertem, kteří jim rozdají mikulášské balíčky, ty jsou v ceně vstupného.

Mikuláš na vyhlídkové věži
Studenti Gymnázia a Střední odborné školy Rýmařov připravili Mikuláše na vyhlídkové věži v Dolní Moravici-Nové Vsi v sobotu 5. prosince od 11 do 14 hodin. Mikuláš dětem přinese drobné sladkosti a tipy na levné vánoční dárky. Pro čerta a anděla by si děti měly připravit písničky a básničky, za odměnu dostanou teplé nápoje a cukroví.

Čert a Mikuláš ve Světlé Hoře
Děti, ale i dospělí se mohou těšit na mikulášskou nadílku s názvem Čekání na čerta a Mikuláše, která se uskuteční v sobotu 5. prosince od 17 hodin v sále kulturního střediska ve Světlé Hoře. Akci pořádají dobrovolní hasiči Světlé Hory.

Vstupné si mohou zájemci zakoupit v předprodeji u p. Novákové do 2. prosince nebo až na místě. Pro dospělé činí vstupné 20 korun, pro děti je vstupné dražší, je v něm zahrnutý balíček se sladkostmi od Mikuláše, takže za něj zaplatí 80 korun. Děti by měly také být v doprovodu dospělé osoby.

Osoblažka zve i do kina
Fanoušci úzkokolejky Osoblažky se ve středu 9. prosince sejdou také v krnovském kině Mír 70. V 18 hodin zde začíná kinopremiéra filmu Osoblažka. Dorazí také tvůrci filmového dokumentu v čele s režisérem Danielem Bordovským.

Hlavními hrdiny filmu jsou mladí lidé, kteří ovládají parní lokomotivy stejně bravurně jako jejich předchůdci před sto lety. Osoblažka je v provozu od roku 1898. Trať z Třemešné do Osoblahy je dlouhá sotva dvacet kilometrů a je na ni celkem sto dva zatáček. Film se pokusí přiblížit její atmosféru.

Fidel Kuba, Dalibor Otáhal, Miriam Opletalová

Autor: Redakce

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
6

Látku by žáci neměli dohánět doma

Ozbrojenci v Luhansku
5

Do ulic Luhansku vyrazili ozbrojenci. Spekuluje se o převratu mezi separatisty

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová: Vyúka se musí změnit

Česká středoškolská unie v posledních letech vedla aktivní dialog s ministerstvem školství. Protestovala proti zavedení státní maturity z matematiky a frontálnímu vedení výuky. Její předsedkyní je Lenka Štěpánová, která příští rok maturuje na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT