Krátce po poledni vyrazily na projížďku po obci alegorické vozy tažené koňmi, ke kterým se cestou přidal průvod krojovaných horníků, místní mažoretky, hasiči, ale též nazdobené zemědělské stroje, převážně z místní farmy. K tomu hosté z okolních obcí i z Polska.

Průvod, který se vydal od kapličky na Hořanech kolem kostela až k domu PZKO, sledovaly desítky zvědavců. A nejen místních, Například manžele Benešovi přijeli až z Morávky. „Poprvé jsme tady byli před dvěma lety a moc se nám líbil právě ten průvod alegorických vozů a koňských spřežení. A tak jsme si řekli, že sem letos vezmeme naše vnučky. Mají rády koně a tak se na ně moc těší," prozradil pan Rudolf Beneš. Dodal ještě, že předloni se mu moc líbila mše v místním kostele, tu ovšem letos organizátoři dožínek vypustili.

Všechny hosty vítali na před Domem PZKO starosta letošních dožínek Vojtěch Feber, majitel farmy Stonava Tadeáš Koch, starosta obce Ondřej Feber a ředitel Stonavské komunální Tomáš Bařák.

Letošní oslavu a poděkování za dobrou úrodu pořádali ve Stonavě už popáté. A jak říká starosta Ondřej Feber, stále se při organizace něco vylepšuje. „Učíme se ze zkušeností z minulých let. Už máme profesionální hudebníky, vynikající vystoupení a také se podařilo vybrat dobrý termín. Je po žních a před sklizní kukuřice, takže zemědělci měli čas připravit techniku i nejrůznější dobroty," popsal Feber.

Dodal, že ho těší, že se i v nelehké době, kdy se s potížemi potýká společnost OKD, daří dokázat lidem, že Stonava umí i za této situace fungovat.

Zábava ve Stonavě pokračuje až do pozdním večerních hodin.