Žena, o jejíž svědectví opírali nezávislí pozorovatelé podezření z nekalostí při volbách ve městě, vzala svou výpověď zpět. Vše si prý vymyslela.

Potvrdili to policisté, kteří šetřili oznámení právě na možné skupování hlasů v jednom baru na sídlišti Svibice.

„V průběhu šetření bylo policisty zjištěno, že prvotní informace o možném protiprávním jednání nejsou reálné, a nebyly tedy do současnosti zjištěny skutečnosti nasvědčující spáchání protiprávního jednání," sdělila Deníku krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Ovlivnění voleb?

Místostarosta a lídr kandidátky ČSSD ve volbách do zastupitelstva Petr Procházka je velice rád, že se postupně prokazuje nepravdivost tvrzení o nakupování volebních hlasů ve prospěch jeho strany.

Podle něj nezávislí pozorovatelé žádné další informace o pokusu zmanipulovat volby mít nemohou, protože se tak nedělo.

„Také volební výsledky potvrzují, že k pokusům o ovlivnění voleb v Českém Těšíně nedošlo - volební účast nebyla uměle navýšena o osoby, které obvykle k volbám nechodí, a komise vydaly stejný počet náhradních lístků jako obvykle," tvrdí Procházka.

Má prý informace, že žena, kterou nevládní pozorovatelé voleb uvedli coby svědkyni údajného nakupování hlasů na sídlišti Svibice, svou výpověď odvolala.

Omluva

„Údajně se mi chce osobně omluvit za příkoří, jež mi svou lží způsobila. Mám za to, že by se měli celé veřejnosti omluvit především zástupci těchto „nevládek", které informaci o kupování hlasů zástupci ČSSD v Českém Těšíně šířili s tím, že mají nezvratné důkazy," nešetří kritikou Procházka.

Analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny Deníku řekl, že o prokázaném falešném svědectví ví, ovšem nic to prý nemění na oficiálním tvrzení protikorupčních organizací, že se ve městě ve prospěch ČSSD hlasy skutečně skupovaly.

„Svědectví o skupování hlasů konkrétně na sídlišti Svibice máme více. Víc k tomu ale v tuto chvíli uvést nemohu," řekl Konieczny.

Celou záležitost okomentovat také starosta Českého Těšína Ví Slováček. „Zajištění hladkého a neovlivněného průběhu voleb jsem věnovali maximální úsilí od proškolení členů volebních komisí až po spolupráci polici. To, že někteří členové nevládních organizací měli údajně shromáždit údaje o kupování hlasů, víme z médií. Sami netrpělivě čekáme na výsledky šetření policie," řekl.