Prostory populární hudební vinárny, která v minulosti hostila hudebníky zvučných jmen, zely po rekonstrukci Domu umění prázdnotou. Zájemci o pronájem se nehrnuli, přestože město do vinárny po opravě celého komplexu pořídilo nábytek a vybavení kuchyně.

Teprve v prosinci se o pronájem přihlásil Dušan Hájek, který v Opavě provozuje restauraci Cavallo v Solné ulici. Po lednovém podpisu smlouvy nechal do vinárny instalovat bar a začíná plánovat aktivity. V první řadě jde o zprovoznění Přemka.

„Závisí to hlavně na dynamičnosti magistrátu. Ze své strany mám všechno už připravené a kdyby to záleželo na mě, už by byl v provozu," konstatuje nový nájemce.

Pevně věří, že se otevření uskuteční nejpozději v únoru. Teprve potom začne řešit záležitosti kolem programové náplně. „S prostředím nejvíc koresponduje hudební styl blues a jazz a rád bych svým hostům představil jejich známé interprety. Pokud však nedostanu žádné granty, nebudu si moci dovolit pozvat k účinkování významné hudební osobnosti," zůstává Dušan Hájek oběma nohama na zemi.

Vzhledem ke známosti s populární dvojicí Jiří Siostrzonek a Aleš Koudela uvažuje v programu vinárny také o jejich spolupráci. Kromě ní má v nájmu i Moravskou kapli a venkovní zahrádku za kostelem svatého Václava. To jsou rovněž velmi vhodná místa k pořádání zajímavých akcí.

Nový nájemce zvažuje též spolupráci s Opavskou kulturní organizací na pořádání kulturních akcí v kapli a některé z nich nepatří zrovna k nejskromnějším. Koketuje dokonce s myšlenkou na uspořádání takového malého Vídeňského plesu v Opavě, což rozhodně není maličkost. Největší pozornost však míní věnovat především běžným návštěvníkům.

Těm, kteří si do vinárny U Přemka přijdou jen tak posedět, i strávníkům, kteří budou docházet na menu i na nejrůznější speciality. Dokonale vybavená kuchyně to bez problémů zvládne. „Chci jim nabídnout též kvalitní vína, sýry i čerstvé ryby a nezměním ani název, na který jsou Opavané zvyklí," dodává Dušan Hájek.

Věří, že se mu očekávání veřejnosti i obnovení dřívější popularity této provozovny podaří splnit.

Jak to bylo s Přemkem?

Dům umění byl po rekonstrukci znovu otevřený v září 2011, ale jeho vinárna byla až do současnosti mimo provoz.

Hudba v ní nezněla a jídlo nevonělo. Do Domu umění s jeho dlouhou historií však rozhodně patří. Dominikánský klášter vznikl roku 1291 z popudu opavského vévody Mikuláše. Poprvé vyhořel v polovině 16. století a zažil ještě další tři požáry. Do barokního stylu byl přestavěný začátkem 18. století a po zrušení řádu sloužil až do konce druhé světové války jako vojenské skladiště.

Následně byl využívaný jako divadelní a obchodní skladiště. Zchátral a od demolice ho v 70. letech zachránila rekonstrukce, která však necitlivými zásahy zničila cenné historické prvky.

Z původního komplexu se dochovalo jen východní a severní křídlo. Objekt dostal statut kulturní památky a stal se sídlem Domu umění s vinárnou U Přemka.