Pět dní plných zábavy, ale také vzdělávání a získávání mnoha zajímavých informací. Tak vypadaly dva příměstské tábory na dvou opačných koncích města, které se uskutečnily ve druhém srpnovém týdnu.

VŠB-TUO PRO MALÉ AUTISTY

Poprvé letos Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava pozvala na prázdniny nejen děti zaměstnanců. Speciální turnus byl určen pro chlapce a dívky se spolku ADAM Autistické děti a my. „Kluk tady poznává jedinečné věci, s jakými by se jinak zřejmě nesetkal, a já mu je jako máma jinak ani nemohla zprostředkovat. Dostane odpovědi na zvědavé otázky, na jejichž zodpovězení mi chybí znalosti," uvedla Marie Gerdová v chemické laboratoři, kde její čtrnáctiletý syn Dominik s kamarády sledoval (a také podnikal) pokusy s ohněm a různými sloučeninami. Nechyběla výroba slizu.

„Se spolkem ADAM spolupracujeme celoročně. Na tábor jsme jim připravili technický a vědecký program, herní a sportovní aktivity. Vzali jsme je do hornického muzea, planetária i na bazén," sdělila za „báňskou" Tereza Benešová s tím, že účastníků měli dvanáct.

LETNÍ ŠKOLA V ZOO JE TRADICÍ

Letní školou pojmenovali v Zoo Ostrava před řadou let příměstské tábory pro milovníky zvířat. „Je to naše tradice. V srpnu pořádáme vždy tři turnusy. O jejich oblíbenosti svědčí skutečnost, že letošní registraci jsme otevřeli 1. února a už 3. bylo zcela obsazeno," líčila Dana Škorňáková z výukového centra.

Smyslem, jak zdůraznila, je také ukázat dětem a mládeži každodenní rutinu ošetřovatelů zvěře včetně uklízení výběhů a vymetání spousty nevábných hromádek.

„Bobky, ty mě nepřekvapily. Jsem totiž v zoo na táboře počtvrté. Staráme se o lamy, kozy, ovce, poníky. Baví mě to, nemusím se nudit doma u počítače," tvrdil čtrnáctiletý Jan Dorčák, jenž patřil k třicítce účastníků včera ukončeného druhého letošního turnusu. Ti se ve vzdělávací části programu podívali například do záchranné stanice v Bartošovicích a na závěr šli i do zákulisí pavilonu slonů.