Letní jízdní řády letos začnou platit od neděle 3. července z důvodu prázdnin a dovolených, kdy je přepravní poptávka nižší, a přinesou několik úprav, platných do soboty 26. srpna.

CO NEPOJEDE?

Jednou ze základních dočasných změn v ostravské MHD je nárůst časového intervalu mezi většinou tramvajových, trolejbusových a části autobusových spojů zejména v době špičky z deseti na 15 minut. Intervaly většiny linek obsluhující menší obvody či vzdálenější obce zůstanou povětšinou bez výraznějších změn. Několik linek ovšem čeká během prázdnin úplná výluka. „Zastaveny budou tramvajové linky 6, 9 (mimo noci) a 10, autobusové linky 20 a 92 a trolejbusová linka 109," informoval Jiří Kurtas, vedoucí odboru technologie dopravy Dopravního podniku Ostrava (DPO).

Vedle omezení v létě méně využívaných spojů ale na cestující čekají také výluky, které bude třeba doslova přetrpět.

MĚSÍC BEZ TRAMVAJÍ

Týká se to zejména ulice Nádražní, kde bude od 25. července do 27. srpna zcela vyloučena tramvajová doprava z důvodu výměny kolejí. Na trase budou nasazeny autobusy náhradní dopravy, přičemž tramvajové linky směrem do centra budou odkloněny na zastávku Výstaviště.

Vedle toho bude od 3. do 10. července zastavena tramvajová doprava také na zastávce Palkovského kvůli rekonstrukci tramvajové tratě a nástupišť.

PŘIPOMÍNKY K HRANEČNÍKU

„Na základě dopravních průzkumů, připomínek cestujících a jednání s obvody Radvanice a Bartovice, dochází k dílčím a pravděpodobně trvalým změnám také v oblasti terminálu Hranečník," uvedl Jiří Kurtas.

Dodal, že změny se týkají zejména trolejbusové dopravy.

V praxi to mimo jiné znamená, že na lince 101 budou v ranní špičce nasazeny článkové vozy, na lince 110 bude provoz zahájen už v 5.30 hodin (doposud přibližně 6.30) a na lince 107 bude večerní provoz prodloužen až do 23. hodiny (doposud 22.30).

BANKOVNÍ KARTY

Už dříve Deník informoval o chystané novince v podobě úhrady jízdenek bezkontaktní platební kartou. Tuto možnost budou mít lidé už v příštím týdnu.

„Systém bude fungovat opět tak, že cestující při nástupu pouze přiloží svou bezkontaktní platební kartu k terminálu, a stejně jako u ODISky bude moci uhradit elektronickou přestupní jízdenku nebo desetiminutovou nepřestupní jízdenku. Ve druhém případě ale bude muset při výstupu kartu k terminálu opět přiložit pro odpípnutí a nepočítání dražší varianty," řekl Deníku už dříve mluvčí DPO Miroslav Albrecht.

Podle jednatele společnosti KODIS Aleše Stejskala budou bankovní karty akceptovány zprvu pouze ve vozidlech DPO, postupně ale i u dalších dopravců, kteří to mají v podmínkách výběrového řízení. Podrobné informace o této převratné novince přineseme ve středu, přičemž v pondělí bude zahájen prodej letních jízdních řádů v ceně deseti korun.