Dvacet hloubkových vrtů a další venkovní aparaturu používá Michal Štěpánek k chlazení strojů ve své tiskárně. Přebytečné teplo, potažmo horkou vodu, nemá jak využít. Pro okolní domy jsou moc daleko, pro jejich vlastníky by napojení na zdroj z Grafica znamenalo nemalou investici a voda navíc musí cirkulovat neustále.

„Z toho důvodu jsme přišli s nápadem využít teplo pro vytápění beachvolejbalové haly, která by vznikla naproti, nyní na pozemcích města, které jsme ochotni odkoupit," řekl Michal Štěpánek před lidmi z okolní zástavby, které pozval do jednací místnosti Grafica. Připraven měl také konkrétní projekt, který prozrazoval detaily.

„Hala by zahrnovala čtyři kurty na plážový volejbal, sociální zázemí, šatny a tribunu. Sportoviště by splňovalo podmínky pro konání mezinárodních akcí. Směrem k zástavbě by vznikl pás zeleně," pokračoval Michal Štěpánek v představení záměru. Nápad v diskusi podpořili také sportovci, mezi nimi David Šťastný, který plážový volejbal trénuje a provozuje hřiště na Kolofíkově nábřeží. O něm se uvažuje jako o možném provozovateli nové haly.

„V Opavě je o beachvolejbal nebývalý zájem. Od května máme v areálu plno a mám za to, že by byla hala využita a stoupla by úroveň mládeže, která pak směřuje do reprezentace," míní David Šťastný. Obyvatelé domů v okolí tiskárny ale jsou spíše proti. „Postavil jste nás před hotovou věc," ozývalo se mimo jiné ze skupiny rezidentů. Diskuse se často odklonila k problémům, které souvisí s provozem tiskárny, než k řešení otázky haly.

Mezi hlavní připomínky týkající se záměru výstavby haly však patřil problém s odtokem vody a se spodní vodou. Kvůli neudržované melioraci a stavebním zásahům se při silnějším dešti spodní voda tlačí ven a ohrožuje okolní domy. Problém s vodou nejvíce diskutovala známá osobnost podnikatelské sféry Břetislav Tůma, který mimo jiné v blízkosti tiskárny bydlí a zároveň se svým synem a zastupitelem Ondřejem Tůmou (Změna) nabízejí v rámci sdružení Klidné Kylešovice 2012 alternativu v podobě výsadby lesoparku.

„Hala by byla další překážkou při odtoku vody a tím by také zvýšila ohrožení domů v okolí. Z toho důvodu jsem zadal vypracování dvou odborných hydrogeologických posudků, které toto ohrožení blíže specifikují," informoval Břetislav Tůma s tím, že až bude mít studie v ruce, předá je městu a zároveň učiní takové právní kroky, aby se lidé v okolí mohli stát účastníky případného stavebního řízení.

Další faktorem, kterého se lidé obávají, je větší koncentrace lidí a s tím spojený hluk.

„Turnaje nebývají nějak často, hala nemá navíc okna ani světlíky, hluk ze hry se tak ven nedostane. Kromě šestnácti parkovacích míst u haly jsme ochotni nechat otevřený areál tiskárny do desíti večera, aby jej mohli návštěvníci využít k parkování a auta by tak nestála jinde," reagoval Michal Štěpánek.

ŠTĚPÁNEK: NEJEDNÁ SE O ROZŠÍŘENÍ VÝROBY

Další podezření vyvolala nerentabilnost projektu. Ta vyvolala spekulaci, že by halu mohl časem vystřídat rozšířený provoz tiskárny. To ale majitel Grafica popřel. „Mám pozemky na druhé straně a přejíždění s manipulační technikou naproti je nehospodárné," podotkl Štěpánek a upozornil na další důležitou skutečnost.

V této chvíli je diskutovaný pozemek zařazen do kategorie trvalé zeleně a během příštího týdne budou představitelé města rozhodovat o zařazení lokality mezi plochy pro rekreaci a sport.

„Pokud toto bude odsouhlaseno, připouští to jak variantu lespoarku, tak vyriantu sportoviště. Nikoli však haly určené na skladování nebo pro výrobu v oblasti lehkého průmyslu," dodal Michal Štěpánek. Majitele domů se mu však příliš přesvědčit nepodařilo.

Na jejich názor však nemusí brát zřetel. Rozhodující bude změna územního plánu, tedy vůle zastupitelů a rozhodnutí o stavebním povolení. Zastupitelé budou muset kalkulovat s tím, že pokud zapůjčí pozemek sdružení Klidné Kylešovice pro zbudování lesoparku, nebudou z toho mít nic.

Michal Štěpánek jim nabízí čtyři miliony a možnost poskytnutí haly v dopoledních hodinách školám. K tomu budou muset při rozhodování připočíst vůli místních zachovat co možná nejklidnější ráz této části města. Situaci bude radakce Deníku dále sledovat.