Kdy budeme konečně dýchat čistý vzduch? Kdo nás zbaví dlouholeté ekologické zátěže? To jsou otázky, které si pokládají především lidé žijící na sídlištích v blízkosti areálu bývalé chemičky Ostramo v Mariánských Horách. V místě, kde stále zůstává zhruba sedmdesát tisíc tun ropných kalů. Zápach z nich obyvatele trápí především tehdy, když fouká vítr.
„Už více než půl roku je relativně klid, práce tam neprobíhají. Ale bojím se, co bude potom," říká František Nevřela, který bydlí v ulici Generála Hrušky.
Firma, která má zbylé kaly zlikvidovat, vzejde z výběrového řízení. To ale nabralo zpoždění.
„Neustále se ladí podmínky výběrového řízení. Je zapotřebí získat řadu dokumentů hned ze tří ministerstev, kterých se problematika lagun týká," uvedl Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo, s tím, že skluz mělo především vyřizování na ministerstvu životního prostředí.
Likvidace za rok a půl
„Větší část výběrového řízení je již připravena. Myslím si, že by tedy nemělo nic bránit tomu, aby bylo vypsáno ještě do konce roku," sdělil dále Josef Havelka. Zároveň připomněl, že vítězná firma bude mít rok na legislativní přípravu, tedy na vyřízení posudku vlivu na životní prostředí a integrovaného povolení. Samotná likvidace zbytků kalů by pak podle slov Josefa Havelky měla trvat zhruba rok a půl.
Už dříve Deník informoval o tom, že zájem zúčastnit se výběrového řízení má i nechvalně známá firma Geosan Group. Ta měla likvidaci lagun na starosti dosud. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) jí loni udělila pětapůlmilionovou pokutu za porušení podmínek integrovaného povolení. Firma při nadlimitním úniku oxidu siřičitého loni v září nezastavila práce. Další pokutu ve výši půl milionu korun dostala společnost za to, že překročila denní limit pro odtěžování a neohlásila to na krajský úřad. Tuto část pokuty však ministerstvo životního prostředí, které je odvolacím správním orgánem, zrušilo a vrátilo ji k novému projednání na ČIŽP.
Geosan má zájem
Účast firmy Geosan Group ve výběrovém řízení potvrdila její mluvčí.
„Mohu potvrdit, že Geosan Group a. s. má zájem zúčastnit se připravovaného výběrového řízení," potvrdila už dříve Vlasta Končelová, mluvčí společnosti. Na otázky, za jak dlouho by firma dokázala zbytek kalů zlikvidovat a kolik by to mohlo stát, ale redakce odpověď opakovaně nedostala. O ceně zbývající sanace nechtěl spekulovat ani Josef Havelka z Diama. „My samozřejmě nějaké odhady máme, ale logicky je před výběrovým řízením zveřejňovat nebudeme," uvedl pouze.