Až dvanáctileté vězení hrozí sedmadvacetiletému Adamu Němcovi z Ostravska.

Mladý muž je obžalován ze sedmi zločinů. Jako oběti si vybíral starší lidi, kterým vytrhával tašky a kabelky. Několik seniorů utrpělo při pádech závažná zranění v podobě zlomenin.

Němec útočil před domy, poblíž nákupních center a jednou dokonce i na hřbitově. V taškách našel jídlo, doklady a hotovost v řádech stokorun.

K napadením došlo v průběhu srpna a září loňského roku. Místem činu se čtyřikrát stala Ostrava, dvakrát Hlučín a jednou Ludgeřovice.

Lítost

Němec se po zadržení ke všemu přiznal a projevil lítost. Omluvil se i v pondělí v jednací síni.

„Je mi to líto. K činům se doznávám. Lidem jsem nechtěl ublížit. Šel jsem jen po materiálních hodnotách. Neměl jsem dostatek finančních prostředků," prohlásil.

Poté hovořil o problémech s pervitinem, který s přestávkami užívá několik let.

„Dříve jsem ho bral poměrně často. V poslední době to bylo tak jednou za dva týdny. Těšil jsem se na něj. Když jsem ho měl, jako by ze mě spadl kámen," uvedl Němec s tím, že s drogou začal v osmnácti letech.

„Byla to mladická nerozvážnost. Lituji toho," vypověděl Němec, který musel kvůli drogám opustit i dům rodičů.

„Když zjistili, že zase beru drogy, dali mi nůž na krk. Buď přestanu, nebo mám jít. Tak jsem se odstěhoval ke známým," vzpomínal Němec, který se dvakrát léčil na psychiatrii v Opavě.

„Je to kvůli maniodepresivní psychóze. Bral jsem na to léky. Pak jsem přestal. Myslel jsem, že jsem vyléčený," vzpomínal Němec. V domnění, že je zdravý, přestal chodit k lékařce, která mu kvůli tomu ukončila nemocenskou, na níž byl více než rok a čtvrt.

Němec se tak ocitl bez peněz i rodinného zázemí. U bezmála dvaceti bankovních i nebankovních institucí si vzal desetitisícové půjčky. „Původně jsem chtěl všechny úvěry splatit. Nakonec jsem je splácet tak, že jsem si na splátky vzal další úvěry," dodal Němec.

Plán podle TV

V zoufalé situaci začal uvažovat o tom, že někoho okrade. „Byl jsem bez peněz. Měl jsem hlad. Peníze jsem chtěl použít na nákup jídla a taky pervitinu, který hodně stojí," řekl obžalovaný kterému se jako nejschůdnější jevilo vytrhávání tašek starším ženám.

„Viděl jsem to v televizi. Sleduji krimi zprávy a tam to bylo detailně popsané. Nechtěl jsem nikomu ublížit," dodal.

Němec většinou útočil zezadu. K obětem se nenápadně přiblížil a nečekaně jim vytrhl kabelku. Někdy své oběti oslovil s dotazem, kolik je hodin. Před některými napadeními užil pervitin, který kouřil. „Tím pervitinem jsem získal kuráž to udělat," vypověděl.

Na hřbitově

První čtyři napadení se odehrála v Ostravě, další dvě v Hlučíně a poslední v Ludgeřovicích, kde si opět vytipoval starší paní, kterou sledoval až na hřbitov.

„Vešla na hřbitov. Šla ke hrobu a začala vytahovat svíčky. Šel jsem za ní a zeptal se jí, kolik je hodin. Neodpověděla," řekl Němec. Důchodkyně zřejmě tušila, že by mohlo jít o zloděje a kabelku si přitiskla k hrudi. Ani to ale Němce neodradilo a silných škubnutím jí tašku vytrhl.

„Strhl ji na zem mezi hroby," přiblížil situaci státní zástupce.

Čtyři z útoků jsou kvalifikovány jako loupež, tři jako krádež. Němcovi hrozí pět až dvanáct let, protože při některých napadeních způsobil obětem těžká zranění. Hlavní líčení je plánováno do konce týdne.

Následky někdy bývají velmi závažnéPodobné zločiny, kdy pachatelé kvůli taškám a kabelkám přepadávají zejména starší ženy, nejsou bohužel nijak výjimečné. V posledních letech policisté v Moravskoslezském kraji řešili hned několik takových útoků. Některé z nich měly velmi vážné následky. Podle policistů by se lidé v podobných situaci neměli s lupičem o své věci přetahovat.

Tragický případ, který skončil smrtí, se před několika roky odehrál v Ostravě. Tehdy sedmnáctiletý násilník si na mostě ve Výškovické ulici vyhlédl devětapadesáti­letého chodce, kterému chtěl z ruky vytrhnout tašku. Zřejmě spoléhal na moment překvapení a také na to, že se dotyčný nebude bránit. Majitel se mu však postavil na odpor. Následovalo přetahování, během kterého muž ztratil rovnováhu a spadl na zem. Utrpěl vážné poranění hlavy. Po převozu do nemocnice i přes okamžitou lékařskou pomoc zemřel.

Agresor utekl s taškou, v níž našel peníze, hodinky, mobilní telefon a další věci, vše za necelých šest tisíc korun. Soud mu jako mladistvému vyměřil čtyři roky žaláře.

Většině útočníků hrozí za loupež dva až deset let vězení. Při těžkém zranění se však trestní sazba zpřísňuje, a to od pěti do dvanácti let. Za této situace spis přebírá Krajský soud v Ostravě, který se zabývá závažnými zločiny. Před časem byli takto souzeni dva mladíci z Ostravy. V rozmezí několika dnů přepadli čtyři ženy. Scénář byl stejný. Vybrali si vhodnou oběť, u níž předpokládali, že se nedokáže dostatečně bránit.

Přiběhli k ní, zezadu do ní vrazili nebo ji srazili zemi. Z rukou jí vytrhli kabelku a utekli. Násilníci dokázali využít moment překvapení. Než se šokované ženy vzpamatovaly, byli většinou i s kořistí pryč. V jednom případě však oběti způsobili zranění ruky, které vyžádalo operační zákrok a několikaměsíční léčbu. Soud mladíkům vyměřil po šesti letech žaláře.