Situace, v níž se město Frenštát pod Radhoštěm ocitlo, je nezáviděníhodná.

Zatím to totiž vypadá tak, že bude muset koupit pozemek, který chtělo, mnohem dráž, než se čekalo, a navíc by mělo koupit za stejnou cenu i další pozemek. Když tak neučiní, hrozí, že přijde o pořádný balík peněz ve formě dotace.

Peníze mají posloužit výstavbě sběrného dvora v areálu technických služeb. Jarmila Knězková, vedoucí odboru rozvoje, dotací, kontroly a propagace Městského úřadu Frenštát pod Radhoštěm, na posledním zasedání frenštátských zastupitelů uvedla, že se čeká už jen na nabytí právní moci stavebního povolení.

Nečekaná komplikace

Jenže nastala nečekaná komplikace v podobě žádosti spolumajitelek sousedních pozemků.

„V žádosti pisatelky sdělují, že buď zaplatíme částku za pozemky, které nám nabízejí, nebo bude blokováno stavební povolení na projekt, na který žádáme dotaci z ministerstva životního prostředí," uvedl místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm Pavel Mička a upřesnil, že požadovaná cena za pozemky je kolem dvou a půl milionu korun.

Jak k zádrhelu došlo, naznačila starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. „Město požádalo původního majitele, že koupí jednu část pozemků. Předpokládali jsme v budoucnu rozšíření plochy o kompostárnu," vysvětlila Zdeňka Leščišinová.

Jenže majitel pozemků zemřel, a ty připadly v dědickém řízení trojici nových majitelek. Ty podmiňují svůj souhlas se stavbou sběrného dvora tím, že Frenštát pod Radhoštěm odkoupí také pozemek sousedící s tím, o nějž měl zájem, navíc za cenu téměř dvojnásobnou, než o jaké město jednalo s původním majitelem.

Krajský úřad

Vedoucí stavebního odboru Marie Chromčáková upozornila, že pokud majitelky budou trvat na námitkách, bude muset věc řešit krajský úřad.

„Doba na vyřízení může být delší než doba stanovená na podání žádosti o dotaci," poznamenala Marie Chromčáková. Místostarosta Pavel Mička ji poopravil, že žádost o dotaci už město podalo a dotace byla přislíbena. „Teď jsme ve fázi, kdy máme dodat veškeré doklady ke kontrole a součástí je i to stavební povolení," řekl frenštátský místostarosta. Přitom zaznělo, že výstavba sběrného dvora má stát celkově přes 22 milionů korun, přičemž zmíněná dotace má být přes 17 milionů korun.

Nastalou situaci nazval například zastupitel Tom Káňa vydíráním a prohlásil, že by pro takový obchod, kdy by město mělo koupit pozemek, který k ničemu nepotřebuje, nemohl zvednout ruku.

Spolumajitelky v žádosti argumentovaly, že kdysi jim město nabízelo pozemky v průmyslové zóně za Střelnicí za 450 až 500 korun za metr. Navíc zjistily, že cesta k jejich pozemkům je rozoraná a nezpevněná a město na zpevnění nemá prostředky.

Na dotaz starostky Zdeňky Leščišinové, zda jsou svolné k nějakému jednání o snížení ceny, uvedla jedna z majitelek, Karla Řezníčková, že ano. Nato řekla, že jsou ochotné snížit cenu na 400 korun za metr čtvereční a město zaplatí náklady spojené s převodem. Celkově se přitom jedná o zhruba 4000 metrů čtverečních.

„Pokud se dneska domluvíme, jsme ochotni stáhnout odvolání," doplnila později Karla Řezníčková.

Zastupitelé nakonec jednání o případné koupi pozemků odročili a uložili vedení města, aby jednalo o možnosti prodloužení termínu ve věci vyřízení dotace a také aby jednalo s majitelkami o podmínkách prodeje pozemků.