V úterý 26. srpna bude slavnostně uvedeno do provozu pět zbrusu nových, moderních trolejbusů. Slavnostní předání vozidel, která vyrábí plzeňská Škodovka, proběhne za účasti poslanců parlamentu, dodavatelů, zástupců dopravního podniku, primátora města Opavy Zdeňka Jiráska a dalších hostů.

Do provozu budou uvedeny ihned po slavnostním předání a první cestující se jimi svezou už v úterý příštího týdne ze zastávky Kylešovice Bílovecká.

Trolejbusy budou stát přes 50 milionů

Nová vozidla jsou ze čtyřiceti procent financována z evropských dotací, zbytek musel uhradit dopravní podnik ze svých peněz sám. Každý z trolejbusů stojí přes deset miliónů korun a celková investice tedy bude skutečně značná.

„Určitě to pro náš dopravní podnik finanční zátěž je, ale nic, co bychom nezvládli. Cestujících se to nijak nedotkne a zdražení jízdného rozhodně nechystáme," říká tiskový mluvčí opavského dopravního podniku Jaromír Šimánek.

Vozidla jsou už teď na cestě do Opavy speciálními přepravními transporty z plzeňské továrny. Nové trolejbusy budou vybaveny moderní technikou jako klimatizovanými kabinami pro řidiče, LED osvětlením, kamerou na couvání a samozřejmostí je zcela bezbariérový přístup.

Po vyhoření haly v minulém roce vyvstaly otázky ohledně pojištění vozového parku a zajištění bezpečnostních podmínek haly, kde vozidla parkují. „V nejbližší době začneme stavět novou moderní halu v areálu na Bílovecké ulici se zvýšenými bezpečnostními podmínkami, ale pojišťovat nová vozidla nehodláme," vyjádřil se Jaromír Šimánek.

Ten také dodává, že náklady na speciální pojištění by byly příliš vysoké a pro dopravní podnik zatěžující a finančně nevýhodné. Není ani zyvek, aby dopravní podniky připojišťovali své vozy. Samozřejmostí je standardní pojistka, kterou mají povinnou všechna vozidla účastnící se silničního provozu.

Městský dopravní podnik také spustí novou, velkou kampaň, kterou se chce přiblížit dětem a mládeži. Více, ale prozradí až příští úterý, po slavnostním uvedení trolejbusů do provozu.

Barbora Němcová