Přesně za měsíc většina z nás zasedne se svými blízkými ke štědrovečerní večeři a pod stromečkem rozbalí větší či menší množství dárků. Prodejcům tedy nadcházejí nejvýnosnější týdny a dětem nejdelší dny, které budou odpočítávat do příchodu Ježíška.

Různý program

Ostravská náměstí i obchodní centra nabídnou v těchto dnech různý program, který má lidi uchránit před nákupní horečkou.

Vánoční atmosférou začali obchodníci v Ostravě lákat návštěvníky k nákupům štědrovečerní nadílky pro jejich blízké už před několika týdny. Nejimpozantnější vánoční výzdobu má zatím obchodní centrum Forum Nová Karolina, kterou dovezly tři plně naložené kamiony. Dekorace je složena z 320 tisíc LED žárovek a dvou a půl kilometru elektroinstalačních kabelů. Vánoční strom a obrovské koule o průměru až dvou metrů budou odstraněny na konci ledna. Instalace výzdoby trvala devět dnů - více přiložená fotogalerie.

„Za sebe musím říci, že bez svařáku na náměstí by nebyl klasický advent. To je ta chvíle, kdy se člověk zastaví, uvědomí si, že přijdou Vánoce, a začne se na ně opravdu těšit," řekla Deníku čtyřiatřicetiletá Jana Drápalová z Moravské Ostravy.

„Stánky s vánočními pochutinami, svařeným vínem a punčem se těší největší oblibě. Nájemné těchto stánků je proto i o několik desítek korun na metr čtvereční vyšší," uvedla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková. Vánoční trhy na Masarykově náměstí budou zahájeny 29. listopadu a otevřeny budou do předvečera Štědrého dne. Vedle stánků s rukodělnou výrobou, pochutinami či suvenýry se objeví i ukázky řemesel či živý betlém.

„O víkendech bude na náměstí vedle tradičního vláčku i možnost projížďky na velbloudovi," dodala Jana Pondělíčková.

Rozsvícení stromů

První adventní neděli 30. listopadu budou na Masarykově náměstí i na náměstí SNP v Ostravě-Zábřehu v 16.30 hodin rozsvíceny vánoční stromy.

„Návštěvníci se mohou přijít podívat na rozsvícení, poslechnout si kvalitní kapely různých žánrů a koupit drobné vánoční předměty ve stáncích, kterých bude kolem čtyřiceti. Nalákal bych rovněž na vystoupení Cirkusu trochu jinak s akrobatickými vystoupeními nebo na Adventní výtvarnou dílnu v Domě kultury Akord, která bude probíhat paralelně s venkovními trhy," uvedl programový dramaturg kulturního domu Akord Jan Ražnok.

Jako první bude v Ostravě rozsvícen strom před Novou radnicí na Prokešově náměstí už ve čtvrtek po setmění. Ovšem bez doprovodných akcí.

„Neplánujeme žádný kulturní program ani vánoční trhy. Ctíme tradici stánků na Masarykově náměstí a nechceme centrum ještě více tříštit," vysvětlila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Adventní koncerty

Každý večer od této soboty vystoupí na Masarykově náměstí řada interpretů, například Martin Chodúr, Adam Mišík či Monika Absolonová. V Ostravě-Porubě pak během vánočních trhů od 9. do 11. prosince zazpívá Petr Kotvald s dětským sborem jedné z místních základních škol. „Z adventních koncertů se už postupně stává tradice, a zpříjemňují tak Porubanům předvánoční čas," uvedl mluvčí obvodu Martin Otipka.

Vánoční trhy s adventní atmosférou nabídnou například i ČEZ Aréna, kde se trhy budou konat už podvaadvacáté, nebo obchodní centrum Futurum.

Klára Kohutová