Finanční podpora nejmladších obyvatel moravskoslezské metropole začíná hned od jejich narození vítáním občánků a pokračuje téměř až do dospělosti podporou nadaných vysokoškoláků.

„Přispíváme na nejrůznější akce předškoláků, jako jsou oslavy dne dětí, pasování prvňáčků, karnevaly a sportovní závody. Doplácíme náklady za neuhrazené školné v mateřských školách v případě, že rodiče dětí pobírají dávky v hmotné nouzi," vyjmenovala některé případy finanční podpory mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.

HŘIŠTĚ BUDE

Nové dětské hřiště za zhruba šest milionů korun chce Moravská Ostrava a Přívoz letos vystavět v sadu M. Horákové. Mimo to se chystá zrekonstruovat ta, která už dosluhují.

I nejlidnatější ostravský obvod letos staví a opravuje hřiště. „Ještě letos chceme postavit pět děstkých hřišť, které budou mimo jiné obsahovat 3D herní prvky," prozradil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář (ANO).

Skatepark ve Výškovicích slouží teenagerům už nějakou dobu a nově mohou trávit svůj volný čas i ve Fitness parku na Dubině. Jak mladší, tak starší děti žijící v Porubě se zase mohou těšit na workoutové hřiště ve dvorní části ulice Ludvíka Podéště, které chce obvod postavit o letošních prázdninách.

PROVOZ ŠKOL

Protože jednotlivé obvody jsou zřizovateli především mateřských a základních škol, finančně zajišťují i jejich provoz.

„V letošním roce jsme na provoz základních a mateřských škol vyčlenili 51 milionů korun," říká Hana Kremerová z porubské radnice a dodává, že loni byla částka o zhruba 18 milionů korun vyšší. To nejlidnatější ostravský obvod počítá ve svém rozpočtu na chod základních a mateřských škol s částkou 96 milionu korun alespoň podle slov radního pro oblast školství Adama Rykaly (ČSSD).

PŘISPÍVÁ I MĚSTO

Školám také výrazně pomáhá i Ostrava.

Město přispívá na vzdělávání dětí částkou blížící se ke stům milionů korun. Jedná se o úhradu plavání dětem z prvních až třetích tříd, o bezplatné interaktivní vzdělávání ve Velkém a Malém světě techniky, bilingvní výuku, výuku nadaných dětí i dětí ohrožených školním neúspěchem," vysvětluje mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

„Zaměřujeme se na vzdělávání ve střediscích volného času i ve školách. Podporuje jarmarky, kroužky, mezinárodní spolupráci, a snažíme se o to, aby děti více četly, sportovaly a zajímaly se o techniku," uzavírá mluvčí ostravského magistrátu.