Tento uvolněný dům, který patří k nejkrásnějším v Krnově, Komerční banka nabídla městu Krnov k odprodeji.

Krnovské zastupitelstvo stálo před podobnou nabídkou už před několika lety, když stejný krok učinila Česká spořitelna. Také ona se vystěhovala z vlastní historické budovy do mnohem skromnějšího pronajatého prostoru v přízemí radnice.

V případě Spořitelny krnovští zastupitelé neváhali a historickou budovu banky koupili. Jednak historická Spořitelna tvořila s krnovskou radnicí jeden propojený celek, ale také to byla příležitost stáhnout úředníky z různých poboček, aby mohli na náměstí úřadovat pod jednou střechou.

V případě Komerční banky ale rozhodli zastupitelé přesně naopak. „Ani jsme se nepokusili zjišťovat cenu, za kterou by byli ochotni původní sídlo Komerčky prodat, protože se jedná o příliš velkou budovu. Je to sice krásný dům přímo v centru, ale město v současnosti pro něj nemá žádné smysluplné využití.

Takže jsme jen přestěhování banky vzali na vědomí, ale o nabízený dům město nemá zájem," uvedla starostka Krnova Alena Krušinová.

Ještě před půl stoletím bylo symbolem solidnosti a důvěryhodnosti banky okázalé honosné sídlo, nejlépe budova ve stylu klasicismu nebo vídeňském secese se širokým mramorovým schodištěm, vysokými stropy a uměleckými dekoracemi.

Dnes už klasické pompézní banky vyšly z módy a jejich okázalé retro rezidence spíš odkazují na nehospodárnost. Klienti si uvědomili, že image velevážené instituce není všechno, takže dnes si vybírají banku spíš podle výše poplatků za vedení účtu, čekací doby na pobočce nebo rozsahu služeb, než podle honosného portálu.