„V současnosti spolupracujeme na zpracování situační analýzy, která je zaměřena na sociálně vyloučené lokality v našem městě a na potřeby jejich obyvatel v oblastech bydlení a zaměstnávání," uvedl náměstek primátora Libor Koval. Výzkumná zpráva by měla být hotová v druhé polovině září.

Spolupráci s vládní agenturou posvětili minulé pondělí na svém zasedání městští zastupitelé. Měla by trvat tři roky a frýdecko-místeckou kasu nijak nezatíží. Město by naopak mohlo čerpat peníze na programy týkající se realizace strategie sociálního začleňování.

„Snažíme se uklidňovat situaci ve vyloučené lokalitě a komunikovat s veřejností. Sociální vyloučení se netýká jen romské komunity, ale i nízkopříjmových domácností," podotkla lokální konzultantka vládní agentury Marcela Bužgová. Mezi problémové lokality zařadila například Křižíkovu ulici nebo ulici Míru. Pozornost by se podle ní měla zaměřit i na ubytovny.

Agentura funguje od roku 2008, v Moravskoslezském kraji s ní v červenci začaly spolupracovat města Krnov a Odry. Jejím cílem je propojit činnost magistrátních odborů se státní i městskou policií, školami, zaměstnavateli i veřejností. „Zaměřujeme se také na vzdělávání znevýhodněných studentů, nenahrazujeme ale komunitní plánování sociálních služeb," zhodnotila Marcela Bužgová. Podle ní má Frýdek-Místek dobrý strategický plán rozvoje města.

Lidé ve městě mají o úspěchu spolupráce mezi městem a agenturou pochybnosti. „Podle mě vzniklo v republice už dost podobných úřadů pro řešení problémových lokalit a výsledky jsou nulové. Problémy ve městě jsou a je třeba je řešit. Chtěla bych věřit, že ta spolupráce pomůže, ale moc se mi to nezdá," sdělila v ulicích Frýdku-Místku Marcela Foltýnová. Agentura pro sociální začleňování spolupracuje s ministerstvy a přenáší informace z komunální úrovně směrem ke státní správě. Díky tomu se podílí na formování státní politiky sociálního začleňování.

Lukáš Morys