„Je to škoda. Mělo by se s tím něco dělat. Potom, co se tady udělalo mnoho dobrého, je škoda, že si to tu lidi sami znečišťují,“ neskrývá své pohrdání třiapadesátiletá Opavanka Růžena Skalická při pohledu do uličky vedoucí za hrobem její maminky.

Ačkoli by si mohli propriety, které si s sebou na hřbitov donesou, stejně snadno i odnést, jednodušší je pro některé lidi zahodit odpadky mezi hroby, když se právě nikdo nedívá. Dojít až ke 14 kontejnerům či 18 velkým odpadkovým košům rozesetých po celém areálu se jim přitom asi také nechce.

Problému jsou si přitom evidentně vědomi i další návštěvníci hřbitova. Žena ve středním věku, jež procházela kolem jedné ze znečištěných uliček na ni úkosem pohlédla, poté jen znechuceně zakroutila hlavou a pkračovala s nechápavým výrazem ve tváři dál.

Technické služby se přitom na zvelebení Městského hřbitově v Opavě snažily zapracovat. Mimo jiné návštěvníci areálu ocenili již dříve nově instalované osvětlení. Navíc zde provádějí pravidelné úklidy. Ale ani to nestačí.

„Bohužel se setkáváme s nepořádností majitelů hrobových míst, a nejsou to zdaleka ojedinělé případy, kdy odkládají do prostoru za pomníky různé drobné nářadí a nádoby na zalévání. Tyto jsou pak například při větším větru rozfoukány do okolí a působí tak trápení všem majitelům hrobů okolních,“ stěžuje si na chování některých lidí provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

Podle něj to ukazuje na špatné vychování. „Víme také o nemnoha případech, kdy si návštěvníci udělají pořádek před svým hrobovým místem a poté tyto smetky odloží za pomníky a ne vždy za vlastní. K tomu opravdu není bohužel co dodat, to je o kultuře a slušnosti nás všech.“ dodává Martin Girášek.