Desítky lidí se první březnový pátek převlečou do sportovního, obují si tenisky a vyrazí do posilovny sanatoria v Klimkovicích. Tam se zúčastní akce 24hodinový maraton s roztroušenou sklerózou MaRS 2015.

V Ostravě by mělo cvičit přes 80 pacientů, jejich lékařů, příbuzných a přátel.

„Dříve se pohybová aktivita pacientům s roztroušenou sklerózou příliš nedoporučovala, aby se jim ještě více nezhoršila únava. Ta je jedním z častých a výrazně limitujících příznaků. Dnes už víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je zásadní a nezbytnou součástí léčebného režimu. Včasné zavedení biologické léčby spolu s intenzivní rehabilitací a pravidelným pohybem příznivě ovlivní průběh nemoci. Zároveň prodlouží dobu, po kterou mohou pacienti aktivně žít a pracovat," říká lékařka Olga Zapletalová, která se specializuje na léčbu roztroušené sklerózy ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Jak dodala, s touto nemocí se v celé ČR potýká přibližně 17 tisíc lidí, na Ostravsku je více než tři tisíce nemocných.

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není dosud známa. Nemoc propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě RS trpí 2,5 milionu nemocných. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D.

Každý cvičí, co zvládne

Ostravští účastníci maratonu vystřídají v pátek od 16 do 21 hodin různé typy cvičení. Kromě kruhového tréninku si mohou zacvičit pilates nebo vyzkoušet takzvanou Smíškovu metodu cvičení.

Maratonu se mohou zúčastnit také imobilní účastníci, ti se aktivně zapojují cvičením na posilovacích rehabilitačních strojích a na motomedech. Ostravský MaRS aktivně podpoří také členové Rosky Frýdek-Místek (FM). Ostrava se rovněž telemostem propojí s centrálou v pražských Průhonicích, kde lidé cvičí celých 24 hodin bez přerušení.

„MaRS se účastníme podruhé, loni jsme přivítali 65 účastníků a vybrali tři tisíce korun, které putovaly na nákup cvičebních a rehabilitačních pomůcek. Letošní program je ještě atraktivnější, takže věříme, že se nám letos podaří tato čísla pokořit," uvedla organizátorka Naďa Nováková z pacientské organizace Roska Ostrava.

„Maraton MaRS je organizován jako skládačka, složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice," uvedla Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu Impuls, který spravuje celostátní registr pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS.

Nadační fond je také hlavním pořadatelem maratonu, který se v celé republice koná už počtvrté. Kromě Ostravy a Prahy se MaRS účastní lidé z Brna, Hradce Králové, Jihlavy, Kyjova, Liberce, Českých Budějovic, Poděbrad a z Ústí nad Orlicí, ze zahraničí budou cvičit týmy ze slovenských Piešťan a švýcarského Valens.