Historická stavba, která dlouhé roky zela prázdnotou a postupně chátrala. Právě v těchto dnech ale startuje její rekonstrukce a už v roce 2015 zde má začít fungovat zcela nový projekt, Slezské vzdělávací centrum.

To bude pořádat školení pro nejrůznější obory a zároveň i nabízet plně vybavené školicí prostory pro další firmy a instituce, které zde budou chtít pořádat svá vlastní školení.

„V projektu se mimo jiné počítá, že v budově vzniknou ve dvou podlažích dílny, kde se budou školit technické profese," říká projektový manažer Slezského vzdělávacího centra Martin Ferfecki.

V dalších patrech vznikne přednáškový sál a učebny, ve kterých bude probíhat teoretická výuka a přednášky. Učebny a sál budou plně vybavené nejmodernější technikou.

Projekt měl přitom původně fungovat v Ostravě.

„Jsme ale Karviňáci, můj otec působil velkou část svého profesního života ve školství. V roce 1992 kvůli podnikání tuto dráhu opustil, a teď se mimo jiné k této profesi vrací. A navíc tím vracíme do života i samotnou krásnou stavbu historického mlýna a chceme se také pokusit zlepšit zdejší situaci ve vzdělávání lidí a jejich další seberealizaci," říká dále Martin Ferfecki.

Samotný Janečkův mlýn je komplexem budov a pozemků, který podle historických pramenů postavil kolem roku 1898 pan Alois Janeček. Je tvořen pětipodlažní budovou mlýna, s dřívější funkcí automatického vodního mlýna, rodinným domem, pilou a malou vodní elektrárnou.

V pozdější době sloužil především ke skladování materiálů, například jako sklad civilní obrany.

Od 90. let minulého století je objekt zcela opuštěn. Zdejší prostory ale stále lákaly nejen nejrůznější živly, ale třeba také fotografy či amatérské filmaře, kteří zde nacházeli tajemná i inspirativní zákoutí pro svou tvorbu. (rich)