Nejde ovšem o školu novou. Naopak. Škola nyní nese název Střední odborná škola a vznikla administrativním spojením hotelové, obchodní, polygrafické a zemědělské školy v jeden celek.

„Na práci knížete Albrechta chceme navázat především v tom, že i on zdejším dětem nabízel kvalitní vzdělání v širokém spektru oborů a podle momentálních potřeb regionu tak, aby i naši absolventi našli co nejlepší a nejširší uplatnění," vysvětlila ředitelka školy Vanda Palowská na Dni otevřeném dveří, který představoval, jak široké možnosti škola nabízí.

Jeho součástí tak byl například 17. ročník barmanské soutěže, veletrh fiktivních firem nebo ekologická konference, většinou s účastí nejen žáků českotěšínské školy, ale také s hosty z regionu, Polska i Slovenska.

„Studuje se nám tady super. Máme zahraniční praxe, různé kurzy, jezdíme na soutěže a to všechno se nám určitě bude hodit v praxi," podotýkají zdejší studentky oboru hotelnictví Martina Kufová a Kristina Wawreczková, které přišly fandit spolužákům v barmanské soutěži.

V té získávala ostruhy další studentka Sabina Malcharová. „Už jsem na podobné akci byla, takže dneska už jsem věděla, jak se připravit a co všechno mě čeká. Důležitá je ale i odezva publika. Stačí, když se na vás někdo usměje a hned se vám míchá lépe," podotkla.

O kus dál se ve stejný čas konala ekologická konference. Sami studenti tady vystupovali před svými kolegy s pracemi a prezentacemi na nejrůznější témata.

„Vybral jsem si dopad chovu zvířat na životní prostředí," prozradil Martin Stoličný, který ovšem na českotěšínské škole obor ekologie nestuduje.

Věnuje se oboru obchodnickému. „Chodím tady ale do ekologického kroužku, protože mě tahle oblast vždycky bavila. A kroužek toho nabízí opravdu hodně. Výlety, konference, práci na školní zahradě. Jestli se mi to bude někdy hodit k obchodnímu vzdělání? Určitě.

Po škole chci jít studovat pedagogiku. A čím více toho budu umět a vědět, tím lépe pro učitelskou praxi," říká bez váhání student školy, která od ledna roku 2014 ponese název Albrechtova střední škola.