Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mohutné borovice trápí sousedy už patnáct let. Majitelka je pokácet nechce

Ostrava, Stará Ves nad Ondřejnicí - Že se sousedské soužití v obcích může proměnit v táhlý konflikt a zničit jinak dobré vztahy, dokazuje spor mezi Jiřím Trčkou a Jaroslavou Halaštovou ze Staré Vsi nad Ondřejnicí. Problémem jsou vzrostlé borovice.

15.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

„Kvůli nim mám už v poledne celou zahradu ve stínu, nemluvě o tom, jaký nepořádek z nich je. Všude je opadané jehličí, které musím pořád ručně sbírat. Loni na podzim mi navíc umřela manželka, takže jsem tady na to sám a trápím se s tím," popisuje dvaaosmdesátiletý Jiří Trčka a dodává, že se sousedkou se snaží domluvit už více než patnáct let. „Jenže ona si nedá říct. Předtím jsme měli vztahy dobré. Dokonce jsme je nechali používat naši vodu ze studny a pomáhali jsme si," doplňuje starší pán.

Na pětadvacetimetrové stromy se s nelibostí dívají i jiní sousedé. Ti zase mají strach z toho, že se borovice při silnějším větru zlomí a někoho zraní.

„Pokaždé, když je mokro a fouká silný vítr, tak raději parkuju o pár desítek metrů dál. Mám strach, že se ty stromy vyvrátí a spadnou mi na auto. Takové stromy patří do lesa a ne do zástavby," stěžuje si Jaromír Harabiš, který bydlí přes ulici.

Změna k lepšímu?

Mohutné borovice, které tolik sousedy trápí, patří pětašedesátileté Jaroslavě Halaštové. Ta přiznává, že košaté stromy mohou být problémem, úplně pokácet je však nechce.

„Teď jsme opravovali střechu a kanalizaci a na nějaké úpravy zahrady nebyly peníze. Je k tomu potřeba pronajmout plošinu, a to je nákladné. Chtěla bych stromy prořezat a zkrátit, v žádném případě je ale nechci dát pryč úplně. Zasadili je ještě moji rodiče a jsou to krásné stromy, které široko daleko nikdo nemá," brání se paní Halaštová.

Konflikt řešil také starosta. Ten se s nesvářenými sousedy sešel už několikrát.

„Zkoušeli jsme mezi panem Trčkou a paní Halaštovou sjednat nějaký smír, nabízeli jsme právní pomoc i to, že zajistíme firmu, která by stromy pokácela. Bohužel naše snaha nepadla na úrodnou půdu," míní starosta Staré Vsi Dalibor Dvořák s tím, že radnice už vyčerpala všechny své možnosti. „Nemůžeme někoho donutit, aby si na zahradě pokácel stromy. Na to nemáme nástroje ani pravomoci, to se musí řešit občanskoprávní cestou. Nejlepším řešením tak bývá vzájemná rozumná domluva mezi sousedy," uzavírá starosta.

„Nejenže mi její borovice stíní na zahradu, ale navíc z nich opadává spousta jehličí a hodiny mi trvá, než ho sesbírám. Navíc, co když se ty stromy zlomí a někoho zraní?" stěžuje si Jiří Trčka ze Staré Vsi na svou sousedku.

„Loni mi zemřela manželka a zahrada je moje jediná radost. To jehličí mě skutečně trápí," dodává pan Trčka.

Noční můra sousedů

To, co někomu může přijít jako malicherný spor, je pro jiné problém, kvůli kterému nemohou v noci spát. Konflikty mezi sousedy řeší ostravské radnice, zejména ty v menších obvodech, poměrně často.

„Na můj vkus se jimi zabýváme až příliš často. Někteří lidé těmi spory skutečně žijí a jsou schopni si kvůli tomu dělat naschvály. Třeba se polévat studenou vodou nebo se až soudit," říká starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk. Už dlouho tady řeší například spor dvou mužů, kdy oba ruší hluk z dílny toho druhého.

„Kdysi měli společnou dílnu, ale rozkmotřili se," popisuje starosta. Tyto problémy neřeší on, ale advokát, kterého si obvod platí. Tak to ostatně funguje ve všech obvodech. Každá radnice má svou přestupkovou komisi, na kterou se mohou nespokojení obyvatelé obrátit. „Bohužel ne vždy vede přestupkové řízení ke smíru či k nápravě pachatele. Někdy je lepší situaci řešit prostřednictvím sousedské žaloby, která se podává k soudu," přibližuje advokát Jiří Klega.

Sousedské spory: nejen hluk z dílny, ale také slepice na plotě

Doslova zahlceny jsou obvodní radnice v Ostravě řešením sousedských sporů. Lidem třeba vadí, že soused je příliš hlučný nebo strom z jeho zahrady jim stíní.

Nejenže mi její borovice stíní na zahradu, ale navíc z nich opadává spousta jehličí a hodiny mi trvá, než ho sesbírám. Navíc, co když se ty stromy zlomí a někoho zraní?" stěžuje si Jiří Trčka ze Staré Vsi na svou sousedku. „Loni mi zemřela manželka a zahrada je moje jediná radost. To jehličí mě skutečně trápí," dodává pan Trčka. To, co někomu může přijít jako malicherný spor, je pro jiné problém, kvůli kterému nemohou v noci spát. Konflikty mezi sousedy řeší ostravské radnice, zejména ty v menších obvodech, poměrně často.

„Na můj vkus se jimi zabýváme až příliš často. Někteří lidé těmi spory skutečně žijí a jsou schopni si kvůli tomu dělat naschvály. Třeba se polévat studenou vodou nebo se až soudit," říká starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk. Už dlouho tady řeší například spor dvou mužů, kdy oba ruší hluk z dílny toho druhého. „Kdysi měli společnou dílnu, ale rozkmotřili se," popisuje starosta. Tyto problémy neřeší on, ale advokát, kterého si obvod platí. Tak to ostatně funguje ve všech obvodech. Každá radnice má svou přestupkovou komisi, na kterou se mohou nespokojení obyvatelé obrátit. „Bohužel ne vždy vede přestupkové řízení ke smíru či k nápravě pachatele. Někdy je lepší situaci řešit prostřednictvím sousedské žaloby, která se podává k soudu," přibližuje advokát Jiří Klega.

Ten je zároveň předsedou přestupkové komise v Šenově. Dodává, že často tyto spory trvají několik let a stejně ke smíru nakonec nedojde.

Trochu jiný charakter „sousedských" stížností řeší velké obvody. Mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková vzpomíná například na petici, kterou psali obyvatelé Špálovy ulice v Přívoze proti rozmístění laviček. Nelíbilo se jim, že na lávkách před domem se scházejí nepřizpůsobiví, dělají hluk a výtržnosti," líčí mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková s tím, že obvod situaci vyřešil. „Stížnost byla podle nás oprávněná. Lavičky jsme proto odstranili a nechali jsme prořezat zeleň, aby na místo bylo lépe vidět. Také jsme tady nechali instalovat kamery," doplnila mluvčí Pondělíčková.

Některé sousedské spory a stížnosti mohou působit až kuriózně. Jako například to, co se zažíval dvaatřicetiletý Martin z Poruby. „Sousedka, která bydlela pod námi, si na nás často stěžovala, že prý děláme hluk a ona nemůže spát. Jednou nás osočila z toho, že z nás málem dostala infarkt, jak už se to nedalo vydržet. Jenže v době, kdy nás měla slyšet, jsme byli na chatě," usmívá se Martin.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Řešili jste nebo řešíte spor se svým sousedem či sousedkou? Nebo znáte nějaký případ ze svého okolí, který je skutečně kuriózní? Napište své příběhy na e-mail jakub.malcharek@denik.cz.

Advokát Jiří Klega říká v rozhovoru pro Deník: „Paní si stěžovala, že sousedka natáčí květy jejich slunečnic ke svému domu"

Na koho se obrátit, když máte pocit, že vám soused dělá naschvály? Jak se bránit a zda takovému sousedovi hrozí nějaký postih, v rozhovoru pro Deník přiblížil advokát Jiří Klega, který je zároveň předsedou přestupkové komise pro město Šenov.

Co nejčastěji znesváření sousedé řeší za problémy?

V mé praxi se nejčastěji setkávám s přestupky proti občanskému soužití. Jedná se o různé schválnosti, hrubá jednání, drobná ublížení na zdraví, urážky či vyhrožování.

Jaký byl nejkurióznější případ, který jsi musel řešit?

Jako kuriózní mohu uvést návrh na zahájení přestupkového řízení, ve kterém si navrhovatelka stěžovala, že jí soused schválně natáčí květy jejich slunečnic směrem ke svému domu samozřejmě se jednalo o reakci rostlin na svit slunce. Vybavuji si také spor, kdy soused zavěšoval druhému sousedovi mrtvou slepici k plotu, a tím ho obtěžoval zápachem. Jinde zase měla sousedka obtěžovat svého souseda tím, že celý den seděla u plotu a dívala se na jejich zahradu a přitom si něco zapisovala. Jednou jsme zase hledali domácí zvířata, která si sousedé navzájem schovávali. Jakkoliv se však tyto spory mohou zdát malicherné či kuriózní, v praxi mohou způsobovat poškozeným osobám nemalé komplikace.

Na koho se mohou obrátit lidé, kteří mají pocit, že je soused nějak obtěžuje?

Pokud mají občané pocit, že byl spáchán přestupek, pak se mohou obrátit jak na policii, tak na přestupkovou komisi v dané obci. Bohužel ne vždy vede přestupkové řízení ke smíru či k nápravě pachatele.

Konkrétně v sousedských sporech pak mnohdy dotčené osoby svých práv dosáhnou lépe prostřednictvím takzvané sousedské žaloby u soudu. Jedná se však často o táhlé spory, ne vždy navíc končící uspokojivě.

Jaké jsou sankce za porušování sousedského soužití?

Sankce se u jednotlivých přestupků samozřejmě liší. Pro příklad mohu uvést ublížení na cti tím, že někdo jiného urazí nebo ho vydá v posměch, za které hrozí sankce až do pěti tisíc korun. Zatímco pokud se někdo dopustí úmyslného narušení občanského soužití vyhrožováním, újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví nebo nepravdivým obviněním z přestupku, hrozí mu sankce až dvacet tisíc korun.

Autor: Tereza Krumpholzová, Jakub Malchárek

15.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
11 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

AKTUALIZOVÁNO

Babiš obvinil ČSSD z korupce, Zaorálek ho nazval parazitem i dravcem

V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi Nova se dosavadní koaliční partneři proti sobě ostře vymezili. Vzájemně se napadali, kdo má máslo na hlavě například v otázce nízkých mezd či boje s korupcí.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení